Strzały i pościg. Ujawniono nagranie z ucieczki żołnierza Kim Dzong Una

Do wojskowego oddano ok. 40 strzałów (fot. PAP/ EPA/UNITED NATIONS COMMAND HANDOUT)

Północnokoreański żołnierz pędził samochodem w kierunku granicy. Nagle auto się zatrzymuje. Wojskowy wyskakuje z samochodu i biegnie w kierunku granicy. Wtedy padają strzały…

Żołnierz uciekł z Korei Północnej. Oddano do niego 40 strzałów

Północnokoreański żołnierz postrzelony w poniedziałek przez kolegów, kiedy uciekał do Korei Południowej, odniósł bardzo ciężkie obrażenia...

zobacz więcej

Nagranie z zajścia na granicy Korei Północnej i Korei Południowej z 13 listopada ujawniło dowództwo ONZ. Widać na nim moment ucieczki żołnierza Kim Dzong Una. Wojskowy najpierw ucieka terenowym samochodem. Nagle auto się psuje i staje kilkaset metrów przed strefą demarkacyjną z Koreą Południową. Żołnierz wyskakuje z samochodu i biegnie w kierunku granicy. W tym momencie z budynków wybiegają północnokoreańscy żołnierze. Padają strzały.

Rannego, do którego strzelało czterech północnokoreańskich żołnierzy, przetransportowano do szpitala śmigłowcem. Siły południowokoreańskie poinformowały, że w sumie żołnierze północnokoreańscy oddali do niego ok. 40 strzałów i że został raniony pięciokrotnie. Dowództwo ONZ powiadomiło Koreę Północną o naruszeniu zawieszenia broni. Żołnierz uciekinier odzyskał przytomność i oddycha samodzielnie po przejściu dwóch operacji, mających na celu wyjęcie kul z jego ciała – podał w środę Szpital Uniwersytecki Ajou, do którego trafił wojskowy z ciężkimi ranami postrzałowymi.

Mężczyzna, który wymaga dalszej intensywnej opieki medycznej, współpracuje z lekarzami, ale nie chce nic mówić i wykazuje oznaki depresji – przekazał szpital w oświadczeniu. Od czasu zakończenia wojny koreańskiej (1950-1953) około 30 tys. osób uciekło z Korei Północnej do Korei Południowej, ale ucieczki przez silnie strzeżoną linię demarkacyjną należą do rzadkości. Najwięcej uciekinierów wydostało się z Korei Północnej przez Chiny.

Po wojnie na Półwyspie Koreańskim (1950-53) państwa koreańskie nie podpisały układu pokojowego. Nadal obowiązuje tam porozumienie rozejmowe, którego realizację ma nadzorować Dowództwo ONZ.

źródło:

Zobacz więcej