Podróż do Madrytu prezydenta Gdańska pod lupą prokuratury

Podróż Pawła Adamowicza o Madrytu sfinansowała spółka Saur Neptun Gdańsk (fot. Flicr/Ángela Ojeda Heyper)

Jest śledztwo prokuratorskie ws. wyjazdu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jego zastępcy i dwóch urzędników do Madrytu. Śledczy badają, czy doszło do przyjęcia korzyści majątkowych.

Żona i teściowie prezydenta Gdańska odmówili składania zeznań przed sądem

Żona i teściowie prezydenta Gdańska odmówili składania zeznań w procesie, w którym Paweł Adamowicz oskarżony jest o podanie nieprawdziwych danych w...

zobacz więcej

Prezydent Adamowicz, jego zastępca Piotr Grzelak, dyrektor Wydziału Polityki Komunalnej Sławomir Kiszkurno oraz asystent prezydenta Marek Bonisławski byli w Madrycie od 24 do 26 kwietnia. Wyjazd do stolicy Hiszpanii miała sfinansować spółka Saur Neptun Gdańsk. Program zakładał uczestnictwo w konferencji dotyczącej wody oraz obejrzenie meczu piłkarskiego.

Zawiadomienie w tej sprawie w zeszłym miesiącu złożyli członek pomorskiego zarządu PiS Andrzej Jaworski i Hubert Grzegorczyk ze stowarzyszenia MyGdansk.pl.

Jest śledztwo

– Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku przyjęcia korzyści majątkowych przez urzędników gdańskiego magistratu. Decyzję podjęto po trwających 30 dni czynnościach sprawdzających – powiedziała Radiu Gdańsk prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Adamowicz odpowiada przed sądem w innej sprawie. Jest oskarżony o podanie nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych w latach 2010-12. Urzędnik nie uwzględnił w oświadczeniach dwóch mieszkań i zaniżył oszczędności.

W prokuraturze tłumaczył, że pomyłka miała charakter mechaniczny i nieświadomy i była powielana automatycznie przy kolejnych oświadczeniach, a kiedy zdał sobie sprawę z błędu, sam skorygował go w kolejnych oświadczeniach.

źródło:
Zobacz więcej