SPD też nie chce koalicji z chadekami. Czarne chmury nad kanclerz

Po fiasku rozmów sondażowych o koalicji między blokiem partii chadeckich CDU/CSU a FDP i Zielonymi Niemcom grozi kilkumiesięczny brak stabilizacji (fot. REUTERS/Gero Breloer/POOL)

SPD wykluczyła możliwość utworzenia koalicji rządowej z blokiem partii chadeckich CDU/CSU. Taką decyzję podjął w poniedziałek w Berlinie zarząd partii – poinformował szef SPD Martin Schulz. Coraz bardziej prawdopodobne stają się nowe wybory.

Kłopoty Angeli Merkel. Będą nowe wybory w Niemczech?

Liberałowie wycofali się z negocjacji w sprawie utworzenia koalicji rządowej w Niemczech. Poinformował o tym przewodniczący Wolnej Partii...

zobacz więcej

Schulz powiedział, że jego partia nie wejdzie do koalicji z CDU/CSU. Oskarżył chadeków, liberałów i Zielonych o „wmanewrowanie kraju w trudną sytuację”. – Nie boimy się nowych wyborów – podkreślił.

Socjaldemokraci uczestniczyli w rządzie koalicyjnym CDU/CSU Angeli Merkel w minionych czterech latach. Po porażce w wyborach parlamentarnych 24 września zdecydowali o przejściu do opozycji. Zmiana tej decyzji pozwoliłaby uniknąć przyspieszonych wyborów. Obecnie nowe głosowanie staje się najbardziej prawdopodobnym wyjściem z impasu.

Od ponad miesiąca CDU i CSU prowadziły rozmowy sondażowe o koalicji z FDP i Zielonymi. FDP zerwała w nocy z niedzieli na poniedziałek negocjacje ze względu na utrzymujące się poważne różnice stanowisk. Zdaniem liberałów uczestnikom rozmów nie udało się stworzyć atmosfery zaufania ani też wyznaczyć perspektywicznego celu koalicji.

źródło:

Zobacz więcej