MON podpisało kontrakt na drony. 1000 sztuk amunicji krążącej trafi do Polskiego Wojska

Tysiąc aparatów latających „Warmate” mogących przenosić głowice bojowe kupi MON od firmy WB Electronics – przewiduje kontrakt podpisany w poniedziałek w Ożarowie Mazowieckim.

Dworczyk: w poniedziałek umowa na drony bojowe dla wojska

W poniedziałek zostanie podpisana umowa na zakup dronów bojowych dla Wojska Polskiego – poinformował wiceminister obrony Michał Dworczyk....

zobacz więcej

– Kontrakt opiewa na tysiąc takich pocisków, przynajmniej w pierwszym podejściu. Zaczną być dostarczane do jednostek wojskowych jeszcze w tym roku, całość realizacji w roku przyszłym – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz.

Zwrócił uwagę, że broń, która ma trafić do wojsk operacyjnych, w tym specjalnych i do obrony terytorialnej, powstaje w kooperacji przemysłu prywatnego i państwowego, wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski przypomniał, że głowica bojowa została opracowana przez Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia, a produkowana jest przez bydgoskie zakłady Belma.

Prezes Wojciechowski tłumaczył, że jest to broń, która wygląda jak samolot bezzałogowy, a jest maszyną przenoszącą pocisk. Sprzęt jest niewielkich rozmiarów – ma około metra – i może być przenoszony przez dwóch żołnierzy w specjalnych plecakach.

Niewielkie rozmiary takich sterowanych pocisków powodują, że są one niewykrywalne przez wojskowe radary i trudno uniknąć ich ataku. Sprzęt jest wyposażony w różnego rodzaju głowice: odłamkowo-burzącą, kumulacyjną i treningową. Są głowice z kamerami światła dziennego i podczerwieni.

Warmate może być – zależnie od zastosowanej głowicy – używany do obserwacji i jako broń rażąca siłę żywą i lekko opancerzone pojazdy.

Jego zasięg wynosi 10 km, długotrwałość lotu 30 min, masa startowa 4 kg, rozpiętość 1,4 m, a długość kadłuba 1,1 m.

Cena zakupu jest objęta tajemnicą, ale wiadomo, że za tysiąc takich maszyn MON zapłaci ponad 100 mln zł. Pierwsze pociski sterowane trafią do polskiego wojska pod koniec tego roku.

źródło:
Zobacz więcej