200 mln zł zysku PGG. Będzie premia dla pracowników za wynik spółki

W przyszłym roku zysk PGG ma przekroczyć 500 mln zł (fot. REUTERS/Peter Andrews)

Polska Grupa Górnicza (PGG) osiągnie w tym roku ok. 200 mln zł zysku – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Z racji lepszego od zakładanego wyniku załoga otrzyma 30 proc. tzw. czternastej pensji za zeszły rok. W przyszłym roku zysk PGG ma przekroczyć 500 mln zł.

Ponad 1,6 mld zł zysku górnictwa po trzech kwartałach. Produkcja spadła

Ponad 1,6 mld zł zysku netto wypracowało w ciągu trzech kwartałów tego roku polskie górnictwo węgla kamiennego. Dzięki wzrostowi cen węgla kopalnie...

zobacz więcej

W Katowicach spotkał się zespół monitorujący wyniki PGG, przy udziale ministra Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego. Strony ustaliły, że wyniki osiągnięte przez spółkę umożliwiają wypłatę części „czternastki” w terminie do połowy lutego przyszłego roku.

Gdy w kwietniu zeszłego roku tworzono PGG, związkowcy zgodzili się na zawieszenie „czternastki” (to świadczenie równe w przybliżeniu jednej miesięcznej pensji) na dwa lata, z opcją wypłaty części tego świadczenia za 2017 r., jeżeli wyniki spółki będą lepsze od zakładanych. W poniedziałek ustalono, że wypłacone będzie 30 proc. „czternastki”.

Symboliczny gest

– Przystępując do porozumienia z kwietnia 2016 r., załoga zrezygnowała z prawie 1 mld zł własnych należnych świadczeń. Dzisiaj robimy taki symboliczny gest, którym spółka, zarząd spółki, dziękuje za to wspólne zaangażowanie w restrukturyzacji całego sektora – powiedział Tchórzewski.

Minister ocenił, że sytuacja PGG „poprawia się z miesiąca na miesiąc”.

Konkretna wysokość świadczenia będzie ustalana dla poszczególnych pracowników indywidualnie. Przeciętnie, wobec ponad 6,2 tys. zł średniego wynagrodzenia brutto w PGG, oznacza to wypłatę powyżej 2 tys. zł na osobę. W sumie na realizację świadczenia PGG ma wydać ok. 86 mln zł.

źródło:

Zobacz więcej