„Realizuje politykę Berlina”, „kieruje się troską o Polskę”. Politycy o tweecie Tuska

– Tak naprawdę Donald Tusk, który wkroczył w drugą kadencję jako szef Rady Europejskiej, nie ma się czym pochwalić, próbuje przypomnieć się w polskiej polityce – powiedział w programie „Minęła 8” poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. Poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski stwierdził, że „Donald Tusk kieruje się troską o Polskę”. Goście programu „Minęła 8” komentowali wpis Donalda Tuska na jednym z portali społecznościowych. Były premier zasugerował, że polityka PiS przypomina działania Kremla.

Donald Tusk na Twitterze ostro atakuje Polskę. „Strategia PiS czy plan Kremla?”

„Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media...

zobacz więcej

„Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie” - napisał w niedzielę szef Rady Europejskiej.

Do wpisu Tuska odnieśli się goście programu „Minęła 8”. – Kiedy Donald Tusk pisał, że nasz rząd realizuje politykę Kremla, zaczęłam zastanawiać się, jaką on realizuje politykę, i wydaje mi się, że politykę Berlina. Donald Tusk, który jednak starał się utrzymywać z Rosją ciepłe stosunki, trochę niefortunnie, choć z premedytacją, sformułował swoją wypowiedź – powiedziała Elżbieta Zielińska, posłanka Kukiz’15.

– Moim zdaniem to też jest trochę takie zachowanie Grzegorza Schetyny, gdzie on chciał przykryć głosowanie europosłów PO – dodała.

Odmiennego zdania był poseł Nowoczesnej, Paweł Pudłowski. – Uważam, że Donald Tusk kieruje się troską o Polskę. Każdy ma jakiś swój styl uprawiania polityki. Styl pana przewodniczącego jest właśnie taki. Te rzeczy, które wymienia, są prawdziwe – stwierdził. Dodał, że: „partia rządząca powinna zmienić kierunek”.

„Tusk zmniejsza swoje szanse na powrót do Polski”

– Szef Rady Europejskiej łamie prawo unijne, łamie też standardy, wypowiadając się w taki sposób o jednym z krajów członkowskich Unii – tak...

zobacz więcej

Do słów posła Nowoczesnej odniósł się poseł PiS, Szymon Szynkowski vel Sęk. – Na pewno Donald Tusk chce się włączyć do polskiej polityki. Ponieważ nie ma żadnych sukcesów jako przewodniczący Rady Europejskiej. Trudno uznać za sukces politykę migracyjną, Brexit, brak reform w dziedzinie instytucjonalnej UE. Tak naprawdę Donald Tusk, który wkroczył w drugą kadencję jako szef Rady Europejskiej, nie ma się czym pochwalić, natomiast próbuje przypomnieć się w polskiej polityce. Sposób, w jaki to robi, jest skandaliczny, ponieważ robi to kosztem własnego kraju, atakując własny kraj – powiedział.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Trzy dni wcześniej PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach unijnych. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu.

Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument.źródło:
Zobacz więcej