RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosyjscy hakerzy atakują Polskę 14,5 tys. razy dziennie

Kreml coraz bardziej stawia na ataki w internecie (fot. REUTERS/Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Pool)
Kreml coraz bardziej stawia na ataki w internecie (fot. REUTERS/Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Pool)

Rosja poszerza front walki z Zachodem. Tylko Polskę hakerzy atakują 14,5 tys. razy dziennie – informuje „Rzeczpospolita”.

Rosjanie ingerowali w amerykańskie wybory? Facebook przekazuje dane

Facebook przekazał władzom amerykańskim informacje dotyczące zakupu przez Rosjan reklam na tym portalu społecznościowym. W dostarczonych...

zobacz więcej

Zachód dopiero teraz odkrywa z przerażeniem, że nowa rosyjska cyberbroń zagraża jego interesom. W Wielkiej Brytanii parlament chce ustalić, jak bardzo Moskwa wpłynęła na wynik referendum w sprawie brexitu w czerwcu ub.r.
– Mam proste przesłanie do Rosji: wiem, co robicie. Nie wygracie – ostrzega premier Theresa May.

Z kolei rząd Hiszpanii zrozumiał, że to Moskwa stoi za propagandą w internecie, która przekonała znaczną część światowej opinii publicznej do racji katalońskich nacjonalistów. W USA prokurator Robert Mueller kończy śledztwo w sprawie udziału Rosji w zwycięstwie Donalda Trumpa poprzez propagowanie w internecie czarnego obrazu Hillary Clinton. To samo przeżyli Francuzi, gdy w maju Pałac Elizejski próbowała zdobyć Marine Le Pen – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Rosyjscy hakerzy są aktywni także w Polsce, i to bardzo: w ciągu ostatniego pół roku przeprowadzili aż 2,5 mln ataków na cele w naszym kraju. Szef MON Antoni Macierewicz pytany w ten weekend w Kanadzie o politykę Władimira Putina przyznał wprost: „To nie jest zimna wojna (...), to jest początek bardzo gorącej wojny”.

Idąc w ślady NATO, Rada UE przygotowała projekt deklaracji, która uznaje „poważny atak w cyberprzestrzeni” za akt wojny, ale w całkiem już realnym świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej