Płatek nie może być sądzony

Generałowie (od prawej) Zenon Płatek i Władysław Ciastoń stanęli przed sądem w 1998 r. oskarżeni m.in. o podżeganie do mordu na ks. Popiełuszce oraz o pomocnictwo w tym (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Zenon Płatek nie może na razie być sądzony za kierowanie zabójstwem księdza Jerzego Popiełuszki z powodu złego stanu zdrowia. Taką opinię, na wniosek Sądu Okręgowego w Warszawie, wydali biegli.

Sędzia Wojciech Małek poinformował, że sąd co jakiś czas zwraca się do biegłych z prośbą o opinię. Proces Płatka zawieszono w 2000 r. z powodu choroby. Wg ostatniej opinii biegłych, oskarżony nie może uczestniczyć w postępowaniu przed sądem przez najbliższe 3 miesiące.

Zdaniem rzecznika sądu, z opinii wynika, że niewykluczone, iż w przyszłości stan zdrowia oskarżonego pozwoli na wznowienie procesu. Generał SB Zenon Płatek był szefem IV departamentu MSW, zwalczającego w PRL Kościół katolicki. Razem z Płatkiem sądzony był generał Władysław Ciastoń, w 1984 r. – szef SB i wiceszef MSW. Śledztwo wszczęto w 1990 r. po tym, jak skazani w procesie toruńskim zeznali, że przełożeni polecili im, by Popiełuszko zamilkł.

Z powodu braku dowodów Ciastoń został w 2002 roku uniewinniony. W procesie toruńskim skazani zostali Adam Pietruszka, Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski. Wszyscy są już na wolności.

źródło:
Zobacz więcej