„Rzeczywiście nie możemy spać spokojnie. Wszyscy wiedzą o tym od kilku lat”

– Próbuje się z tego zrobić jakąś sensacyjną wypowiedź, podczas gdy wszyscy o tym na świecie wiedzą. Znają agresywne zachowania Rosji z Gruzji, z Ukrainy, z innych regionów świata – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Bartosz Kownacki. Wiceminister obrony narodowej podkreślał, że umowa ze Stanami Zjednoczonymi ws. zakupu systemu Patriot będzie negocjowana dalej uważnie i bez pośpiechu. W tym kontekście padło pytanie o alarmującą wypowiedź szefa resortu Antoniego Macierewicza, który w Halifaxie mówił o „początku bardzo gorącej wojny” z Rosją.

USA chce sprzedać Polsce Patrioty. Projekt umowy w najbliższych dniach

W ciągu najbliższych dni Polska otrzyma projekt umowy ws. zakupu systemu antyrakietowego Patriot, który będzie zawierał m.in. warunki i koszty...

zobacz więcej

W piątek Departament Stanu zawiadomił Kongres o gotowości sprzedaży Polsce najnowszej wersji systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym sprzętem. Wartość planowanej transakcji jest szacowana na 10,5 mld USD – poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej Pentagonu.

– Nie mam żadnej wątpliwości, że Kongres wyrazi zgodę, a później usiądziemy do negocjacji z odpowiednimi urzędnikami amerykańskimi, którzy będą oceniali koszt, bo ta kwota – 10,5 mld to kwota maksymalna, za którą moglibyśmy kupić system – powiedział gość TVP. – To nie jest kwota ostateczna – podkreślił. Jak wyjaśnił, „aby nie wracać do Kongresu, bo cena urosła, daje się pewien zapas”.

– Teraz jesteśmy na bardzo ważnym etapie. Jest ważne, abyśmy – kiedy otrzymamy odpowiedź amerykańską – usiedli, przeanalizowali ją, a później spotkali się z Amerykanami i powiedzieli, co akceptujemy, a które punkty powinny być zmienione. Na podstawie tego strona amerykańska przygotuje odpowiedź, umowę – już taką do podpisania. Jesteśmy na ostatniej prostej – powiedział Bartosz Kownacki.

Antoni Macierewicz: Rosja przygotowuje się do ataku

– To nie jest już zimna wojna (...) to jest początek bardzo gorącej wojny. Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku – mówił...

zobacz więcej

Na pytanie o to, czy stanie się to jeszcze w tym roku wiceminister odparł: „ja bym się tym nie emocjonował, bo mówimy o ogromnych pieniądzach”. – Od 10 grudnia w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się okres świąteczny i w Polsce też wszystko zaczyna trochę wolniej pracować. Uważałbym, że należy spokojnie i poważnie przenegocjować każdy punkt, a nie ścigać się o 24 godziny. Ważne, żeby ta umowa była dla nas korzystna – podkreślił.

Bartosz Kownacki został zapytany o alarmującą wypowiedź szefa resortu Antoniego Macierewicza, który podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaxie w Kanadzie mówił o „początku bardzo gorącej wojny” z Rosją.

– Próbuje się z tego zrobić jakąś sensacyjną wypowiedź, podczas gdy wszyscy o tym na świecie wiedzą. Znają agresywne zachowania Rosji z Gruzji, z Ukrainy, z innych regionów świata. Rzeczywiście nie możemy spać spokojnie. Nie bez powodu są wojska amerykańskie czy inne sojusznicze na flance wschodniej. Również system odstraszania jest realizowany po to, żeby do konfliktu nie doszło – podkreślił wiceminister.


źródło:
Zobacz więcej