Kiedy Krym wróci do Ukrainy? „Trzeba się pożegnać z nadzieją”

Szef BND wyraził wątpliwość, czy Rosja wycofa się z anektowanego Krymu (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Szef niemieckiego wywiadu zagranicznego BND Bruno Kahl naraził się rządowi Niemiec publicznym wystąpieniem, w którym wyraził wątpliwość, czy Rosja wycofa się z anektowanego Krymu – podał w najnowszym wydaniu „Der Spiegel”.

Podczas dyskusji zorganizowanej przez Fundację Hannsa Seidla w Monachium Kahl miał powiedzieć, że w sprawie Krymu „trzeba się pożegnać z nadzieją” – pisze wydawany w Hamburgu tygodnik.

Niemiecki rząd uznał wypowiedź szefa BND za niefortunną, ponieważ Berlin stoi na stanowisku, że aneksja była niezgodna z prawem międzynarodowym i musi zostać skorygowana.

Urząd kanclerski nie znał treści wystąpienia

Antoni Macierewicz: Rosja przygotowuje się do ataku

– To nie jest już zimna wojna (...) to jest początek bardzo gorącej wojny. Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku – mówił...

zobacz więcej

„Der Spiegel” podkreśla, że urząd kanclerski, który sprawuje nadzór nad służbami, był wcześniej poinformowany o udziale Kahla w dyskusji, nie znał jednak treści jego wystąpienia.

Jak pisały niemieckie media, Kahl ostrzegł w Monachium przed rosnącymi ambicjami mocarstwowymi Moskwy i podał w wątpliwość militarną zdolność Europy Zachodniej do skutecznego przeciwstawienia się temu niebezpieczeństwu.

Zdaniem szefa wywiadu rosyjska armia dokonała „zadziwiającej” modernizacji uzbrojenia i mechanizmów dowódczych. Siłę wojska stacjonującego w zachodnich okręgach wojskowych Rosji nazwał „niepokojącą”.

„Rosja stara się osłabić UE”

– Moskwa stara się o odzyskanie swojej dominującej roli w Europie poprzez osłabienie Unii Europejskiej i wyparcie USA, a szczególnie o wbicie klina między Europę i Amerykę – mówił Kahl cytowany przez „Sueddeutsche Zeitung”.

– Zamiast partnera w zabiegach o zapewnienie bezpieczeństwa mamy w Rosji do czynienia z potencjalnym zagrożeniem – powiedział Kahl.

„SZ” zwraca uwagę, że szef BND unika zazwyczaj wystąpień publicznych i ogranicza się do doradzania kanclerz i jej rządowi.

źródło:

Zobacz więcej