Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe odda władzę po 37 latach

Wielotysięczne demonstracje w Zimbabwe (fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK)

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe, pozostający u władzy nieprzerwanie od 37 lat, zgodził się zrezygnować ze stanowiska po rozmowach z wojskiem i jeszcze w niedzielę publicznie ogłosi swą decyzję – poinformowało źródło w armii, cytowane przez agencję Reutera.

Tysiące ludzi na ulicach stolicy Zimbabwe. Demonstracje przeciwko Mugabe

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Zimbabwe wyszło na ulice stołecznego Harare, domagając się odsunięcia od władzy rządzącego bez mała 40 lat...

zobacz więcej

Państwowy nadawca ZBC potwierdził, że Mugabe ma wkrótce wygłosić przemówienie, które będzie transmitowane z rezydencji szefa państwa w Harare.

Informator Reutera nie znał szczegółów porozumienia w sprawie złożenia urzędu przez Mugabego. Wcześniej w niedzielę Komitet Centralny rządzącej ZANU-PF na nadzwyczajnym posiedzeniu pozbawił Mugabego funkcji szefa partii.

Przekazano mu też, że jeśli do południa w poniedziałek nie zrezygnuje z urzędu prezydenta, we wtorek parlament rozpocznie wobec niego procedurę impeachmentu.

Także żona Mugabego Grace, przygotowywana przez Mugabego jako jego następczyni, została pozbawiona sprawowanych funkcji w partii i z niej wyrzucona, podobnie jak grupa lojalnych wobec niej wpływowych członków ugrupowania. Nowym liderem ZANU-PF został zdymisjonowany niedawno przez Mugabego wiceprezydent Emmerson Mnangagwa.

Jego dymisja, która ostatecznie sprowokowała wojsko do interwencji, miała utorować Grace Mugabe drogę do stanowiska wiceprezydenta, a w przyszłości przywódcy kraju.

źródło:

Zobacz więcej