RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Donald Tusk na Twitterze ostro atakuje Polskę. „Strategia PiS czy plan Kremla?”

„Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie” – napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Donald Tusk powiedział nieprawdę. Jest dowód

– Nie chcę się rozwodzić nad szczegółami, ale w tym roku zaproszenie wydawało się bardziej serdeczne – powiedział Donald Tusk pytany dlaczego co...

zobacz więcej

Według szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego były premier Donald Tusk nie może zaistnieć aktywnie w polityce europejskiej, więc próbuje ingerować w polską politykę wewnętrzną. – Ten wpis jest rozpaczliwym krzykiem frustracji – powiedział Waszczykowski odnosząc się do wpisu szefa Rady Europejskiej.

W sobotę ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło został wezwany do MSZ Ukrainy w trybie pilnym w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety.

Z kolei w środę PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE wobec Polski.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument.

Do wpisu Donalda Tuska odnieśli się na Twitterze m.in. Beata Szydło oraz Stanisław Karczewski.


źródło:

Zobacz więcej