Zmarła Gabriela Kownacka

Gabriela Kownacka, aktorka teatralna i filmowa nie żyje. Wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji. Zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju. Miała 58 lat; od sześciu zmagała się z rakiem piersi.

Gabriela Kownacka ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Będąc na pierwszym roku studiów zagrała rolę Zosi w „Weselu” (1972) Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za rolę hrabianki Rity w „Trędowatej” (1976) Jerzego Hoffmana. Zawsze pełna wdzięku i uśmiechnięta.

Stworzyła niezapomniane kreacje m.in. w „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” (1978) w reżyserii Janusza Rzeszowskiego i Mieczysława Jahody, w „Dziecinnych pytaniach” (1981) Janusza Zaorskiego, „Nadzorze” (1983) Wiesława Saniewskiego. Dużą popularność przyniósł Kownackiej telewizyjny serial komediowy „Rodzina zastępcza”.

W 2004 roku po raz pierwszy zachorowała na nowotwór piersi. Kilkumiesięczne zabiegi chemioterapii i radioterapii dały pozytywny efekt, dzięki czemu Kownacka mogła powrócić do pracy na planie. Nawrót choroby okazał się jednak zbyt silny.

W marcu 2009 w Teatrze Narodowym odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód został przeznaczony na leczenie aktorki.

źródło:
Zobacz więcej