Miliarder nowym prezydentem Chile?

Sebastian Pinera jest faworytem wyborów prezydenckich w Chile (Fot. PAP/EPA/ESTEBAN GARAY)

Chile, jeden z zamożniejszych krajów Ameryki Łacińskiej rozciągnięty wąskim pasem wzdłuż Pacyfiku, wybiera w niedzielę prezydenta, Izbę Deputowanych i część Senatu. Sondaże faworyta w wyścigu o fotel głowy państwa widzą bogatego biznesmena Sebastiana Pinerę.

Przyczyną śmierci Pabla Nerudy nie był rak. Poecie wszczepiono gronkowca?

Przyczyną śmierci laureata Literackiej Nagrody Nobla, poety Pabla Nerudy nie był rak prostaty, jak napisano w akcie zgonu. Mamy w tej kwestii...

zobacz więcej

W wyborach prezydenckich Chilijczycy będą głosowali na jednego z ośmiu kandydatów (w tym dwie kobiety) reprezentujących całą gamę opcji politycznych – od skrajnej prawicy odczuwającej nostalgię za dyktaturą generała Augusto Pinocheta po skrajną marksistowsko – leninowską lewicę.

Tę pierwszą reprezentuje deputowany Jose Antonio Kast, gorący zwolennik Pinocheta, drugi biegun to emerytowany profesor, skrajny lewicowy radykał Eduardo Artes.

W centrum chilijskiego spektrum politycznego pozostają miliarder Sebastian Pinera, którego wszystkie sondaże wskazują jako faworyta wyborów. Biznesmen od roku zajmuje pierwsze miejsce w sondażach, najprawdopodobniej powróci do pałacu prezydenckiego La Moneda, w którym zasiadał w latach 2010–14, zanim po raz drugi objęła prezydenturę centrolewicowa polityk Socjalistycznej Partii Chile Michelle Bachelet.

Jedyną niewiadomą zdaniem wszystkich obserwatorów pozostaje to, czy Pinera wygra w pierwszej turze, czy też będzie się musiała odbyć druga runda wyznaczona na 17 grudnia. Najbardziej prawdopodobnym jego przeciwnikiem w drugiej turze głosowania jest Alejandro Guiller, polityk z obozu obecnej prezydent Bachelet, zwolennik kontynuacji ostrożnych reform społecznych.

Chilijczycy wybiorą też – zgodnie z nowym systemem wyborczym, który zastąpił skomplikowany „system przejściowy” wprowadzony po przywróceniu w Chile demokracji w 1990 roku – 155 –osobową Izbę Deputowanych i część (23) członków Senatu oraz 278 członków rad regionalnych.

źródło:

Zobacz więcej