Antoni Macierewicz: Rosja przygotowuje się do ataku

– To nie jest już zimna wojna (...) to jest początek bardzo gorącej wojny. Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku – mówił Antoni Macierewicz podczas odbywającego się w Kanadzie Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa.

Rosjanie hakują komórki. Ostrzeżenia dla żołnierzy NATO

Żołnierze NATO, którzy przyjeżdżają na Litwę, są informowani o możliwości włamywania się do telefonów – oświadczył tamtejszy resort obrony. Nową...

zobacz więcej

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa odbywa się w Halifaxie w Kanadzie. W sobotę Antoni Macierewicz spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawlem Klimkinem i amerykańskim sekretarzem marynarki wojennej Richardem V. Spencerem.

Minister Obrony Narodowej razem z amerykańską senator Jeanne Shaheen, ministrem Pawło Klimkinem, prezesem Instytutu Polityki Energetycznej i rosyjskim działaczem opozycji Władimirem Miłowem oraz prowadzącą panel Susan Glasser, szefową działu zagranicznego portalu POLITICO, wziął udział w dyskusji „Rapprochement with Russia: Post – Putin Prep” (Zbliżenie z Rosją: przygotowania do Rosji post – putinowskiej).

Według Miłowa nie należy mówić o nowej zimnej wojnie, lecz zwracać uwagę na to, jak autokratyczne trendy rozprzestrzeniają się poza Rosją, a demokratyczne instytucje są „rozmontowywane”. Klimkin określił rosyjską politykę jako „hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi”. Zwrócił też uwagę na prowokacyjny tytuł panelu, podkreślając, że należy zadawać pytanie o jakiej Rosji rozmawiają politycy, mówiąc o zbliżeniu z tym krajem. – Czy o kraju, w którym Stalin wciąż jest bohaterem i coraz mniej ludzi wierzy w popełnione przez niego zbrodnie – mówił Klimkin.

Antoni Macierewicz, oceniając politykę Władimira Putina, powiedział, że „to nie jest już zimna wojna (...) to jest początek bardzo gorącej wojny”. – Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku – dodał minister obrony narodowej.

Zapad 2017, czyli „stress test” wojennych mocy Rosji

Rozpoczynające się 14 września białorusko-rosyjskie manewry mają dwa zadania. Po pierwsze – postraszyć i utwierdzić Zachód w przekonaniu, że Rosja...

zobacz więcej

Krytyka Trumpa

Senator Sheehan, która we wrześniu 2016 r. jako pierwszy amerykański polityk zwróciła uwagę na możliwość ingerencji Rosji w wybory w USA, podkreśliła, że obecne stanowisko prezydenta Donalda Trumpa nie pomaga w prowadzeniu polityki wobec Rosji. – Przekazuje sprzeczne komunikaty na temat tego, co sądzi o Putinie – powiedziała.

Miłow dodał, że Trump nigdy nie powiedział złego słowa o Putinie, choć ten „na to zasługuje”. Dodał, że wypowiedzi Trumpa takie jak o „przestarzałości” NATO są „muzyką dla uszu” Putina i podkreślił, że wybory populistycznych polityków na Zachodzie utrudniają budowę nowoczesnego społeczeństwa w Rosji.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifaxie zostało utworzone w 2009 r. jako program w ramach amerykańskiego German Marshall Fund, z finansową pomocą rządu Kanady. Coroczne spotkania odbywają się w stolicy prowincji Nowa Szkocja w połowie listopada.

źródło:

Zobacz więcej