„W UE dojdzie do próby totalnego ataku na Polskę we współdziałaniu z opozycją”

– Gra idzie wszystkimi instytucjami Unii Europejskiej – najpierw była Komisja Wenecka, potem przeskoczyło na Komisję Europejską, teraz na Parlament Europejski, a wróci do Komisji. Myślę, że dojdzie do próby stworzenia totalnego ataku na Polskę we współdziałaniu opozycji wewnętrznej – tak prof. Kazimierz Kik skomentował w programie „Gość Wiadomości” środowe głosowanie w Parlamencie Europejskim.

Rezolucja przeciwko Polsce przyjęta głosami europosłów PO

– Działania Komisji Europejskiej, która nie chce dialogu z Polską, tylko stawia ultimatum, są bezprawne – oświadczył w środę w czasie debaty w PE...

zobacz więcej

Eurodeputowani przyjęli rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. „Za” głosowało 438 osób; 152 było przeciw; 71 wstrzymało się od głosu, wśród nich większość deputowanych PO. Dokument poparło sześciu europosłów Platformy.

– Musimy pamiętać o tym, że to są naczynia połączone – opozycja totalna w Polsce i tzw. mainstream neoliberalno-lewicowy UE. Sukces rządu w kraju oznacza klęskę albo niepowodzenie części tego mainstreamu europejskiego. Wydaje mi się, że liberałowie zdają sobie sprawę, że przegrana w jednym małym miejscu może działać jak zaraza na inne części UE. Stąd – w moim przekonaniu – taka determinacja. Gra idzie wszystkimi instytucjami UE – najpierw była Komisja Wenecka, potem przeskoczyło na Komisję Europejską, teraz na Parlament Europejski, a wróci do Komisji. Myślę, że dojdzie do próby stworzenia totalnego ataku na Polskę we współdziałaniu opozycji wewnętrznej – powiedział w TVP Info prof. Kik.

– Strategia opozycji – ulica, zagranica – okazała się nieskuteczną. Chyba opozycja ma tego świadomość. Aczkolwiek to głosowanie przeciwko Polsce, nie przeciwko rządowi, nad rezolucją, świadczy o tym, że opozycja jest po prostu w stanie poświęcić nawet interes Polski, dobro Polski dla swoich doraźnych gier – ocenił dr Krzysztof Kawęcki.


źródło:
Zobacz więcej