RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Prezydent i Rzeczpospolita proszą o jeszcze”. 45-lecie rodzinnej małopolskiej spółki

– Prezydent Rzeczpospolitej i Rzeczpospolita proszą o jeszcze – tymi słowami Andrzej Duda zwrócił się do państwa Czekajów, twórców i właścicieli spółki Dragon Poland, producenta chemii budowlanej, motoryzacyjnej i gospodarczej. W Skawinie prezydent świętował jubileusz 45-lecia powstania firmy i otworzył nowy zakład – kompleks biurowo-magazynowo-produkcyjny.

– Jeżeli mówimy o takiej przedsiębiorczości, to rodzinna firma Dragon, firma państwa Czekajów jest absolutną kwintesencją; jak w soczewce skupiają się tutaj wszystkie te elementy, które dla mnie jako prezydenta i dla ekspertów w zakresie gospodarki, z którymi mam przyjemność i zaszczyt pracować, są najważniejsze – powiedział prezydent, dziękując Czekajom za niezłomność i odwagę.

Andrzej Duda chwalił dynamikę rozwoju przedsiębiorstwa Czekajów i jakość ich produktów. Podkreślał fakt, że daje miejsca pracy. – Prezydent Rzeczpospolitej i Rzeczpospolita proszą o jeszcze – dodał.

W ocenie Dudy Dragon jest wzorem przedsiębiorczości, uporu. Firma rozwijała się – mówił prezydent – nawet w czasach PRL, kiedy prywatna działalność nie była mile widziana; na początku lat 90. funkcjonowała na „dzikim rynku” i konkurowała z zagranicznymi produktami.Prezydent wyznał, że używał wraz żoną produktów firmy Dragon do remontu pierwszego mieszkania. Te produkty – jak zaznaczył – są odkąd pamięta obecne na rynku małopolskim. Przypomniał, że podczas niedawnego „Kongresu 590” w Jasionce k. Rzeszowa, poświęconego sprawom polskiego biznesu, dyskutowano, „jak jeszcze mocniej wspierać rodzimy biznes, stwarzać jeszcze lepsze warunki do inwestowania”.

Jak podkreślił, chodzi o to, żeby „polscy przedsiębiorcy się rozwijali, konkurowali na rynku krajowym, europejskim, światowym, aby prowadzili wyrafinowaną, wyspecjalizowaną produkcję, produkowali dobra wysoko przetworzone, aby rozwijali innowacyjność w swoich firmach, nowe metody produkcji, nowatorskie rozwiązania w zarządzaniu, inwestowali w badania i rozwój”.

Również prezes Dragon Poland Michał Czekaj podkreślał w swoim wystąpieniu, że spółka ma charakter rodzinny. – Siłą firmy jest właśnie nasza rodzina – powiedział zwracając uwagę, że jedynie 30 proc. firm rodzinnych przechodzi sukcesję w udany sposób. – Nam się to udało – dodał.

Zaznaczył też, że w przedsiębiorstwie niezwykle ważne są bezpieczeństwo i rozwój. – W branży chemicznej bezpieczeństwo jest kluczowe (...). Rozwój – mam nadzieję, że możliwości firmy pozwolą nam wypłynąć na szerokie, międzynarodowe wody – powiedział.

Firma Dragon Poland jest producentem chemii budowlanej, motoryzacyjnej i gospodarczej. Nazwa Dragon nawiązuje do smoka wawelskiego i ma symbolizować siłę tego fantastycznego stwora. Założycielami przedsiębiorstwa są Zofia i Kazimierz Czekajowie. Specjalizacją marki Dragon są kleje i rozcieńczalniki. W Polsce jest 4,5 tys. sklepów, gdzie sprzedawane są produkty spółki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej