RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne weto Rosji ws. śledztwa dot. ataku gazowego w Syrii

4 kwietnia br. w ataku z użyciem sarinu w Chan Szajchun zginęło 90 osób (fot. Abdussamed Dagul/Anadolu Agency/Getty Images)
4 kwietnia br. w ataku z użyciem sarinu w Chan Szajchun zginęło 90 osób (fot. Abdussamed Dagul/Anadolu Agency/Getty Images)

Rosja ponownie zawetowała w piątek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji ws. przedłużenie mandatu ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) prowadzących wspólne śledztwo dotyczące użycia broni chemicznej w Syrii.

Syria: nawet sto ofiar ataku lotniczego. Użyto gazów bojowych?

Co najmniej 65 osób zginęło, a 350 zostało rannych we wtorek rano w ataku z powietrza w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii –...

zobacz więcej

Zgłoszony przez Japonię projekt, zakładający przedłużenie o miesiąc wygasającego w piątek mandatu grupy śledczej znanej jako Joint Investive Mechanism (JIM), poparło 12 z 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przeciwko, obok Rosji, była także Boliwia. Chiny wstrzymały się od głosu.

Było to już jedenaste weto, którego użył Kreml dla zablokowania rezolucji wymierzonych we wspierany przezeń reżim prezydenta Baszara el-Asada, i drugie w ciągu ostatnich 24 godzin. W czwartek Rosja zawetowała amerykański projekt rezolucji ws. przedłużenia śledztwa w Syrii.

Rosja ma zastrzeżenia co do obiektywizmu śledczych, którzy zbierali dane i zeznania w Syrii.

Atak z użyciem sarinu

JIM obarczył władze Syrii odpowiedzialnością za użycie sarinu 4 kwietnia br. w kontrolowanym przez syryjską opozycję Chan Szajchun w prowincji Idlib. Taka była główna teza opublikowanego pod koniec października raportu, który prezentował wyniki wielomiesięcznego śledztwa.

W ataku w Chan Szajchun zginęło 90 osób, w tym – 28 dzieci i 23 kobiety.


Grupa ekspercka działała w ramach tzw. wspólnego mechanizmu śledczego ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) – organu wykonawczego konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku.

Rząd w Damaszku wielokrotnie zaprzeczał, jakoby korzystał z broni chemicznej. Twierdzi, że 4 kwietnia jego siły dokonały nalotu na magazyn, w którym ugrupowanie Dżabhat Fatah al–Szam (dawny Front al–Nusra, związany niegdyś z Al–Kaidą) składowało „toksyczne substancje”. Oenzetowscy śledczy odrzucili te wyjaśnienia.

Kreml uważa, że raport ONZ, w którym odpowiedzialnością za atak z użyciem sarinu w kwietniu br. w prowincji Idlib obarczono tamtejsze władze, jest „niespójny” i zawiera wiele „wątpliwych świadectw”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej