RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja ogrodzi nielegalnie anektowany Krym

Rosja w 2014 roku podstępem wprowadziła na Krym swoich żołnierzy i pod lufami karabinów przeprowadziła nielegalne referendum (fot. REUTERS/Pavel Rebrov)
Rosja w 2014 roku podstępem wprowadziła na Krym swoich żołnierzy i pod lufami karabinów przeprowadziła nielegalne referendum (fot. REUTERS/Pavel Rebrov)

Rosja odgrodzi anektowany Krym od Ukrainy siatką i drutem kolczastym. Wcześniejsze informacje w tej sprawie potwierdziła oficjalnie Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji, która odpowiada za ochronę granic.

„Krym został włączony do Rosji nielegalnie”. Kreml oburzony słowami rywalki Putina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił jako „niewłaściwe pod względem treści i formy” oświadczenie kandydatki na prezydenta Kseni Sobczak na...

zobacz więcej

Ogrodzenie ma powstać do końca pierwszej połowy przyszłego roku. W oficjalnym komunikacie nie podano konkretnych terminów. Wskazano jedynie, że prace rozpoczną się na początku 2018 roku. Według FSB budowa takiego ogrodzenia ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom przebywającym na anektowanym Krymie.

Koszt przedsięwzięcia ma wynieść około 200 milionów rubli. Na długości 50 kilometrów Rosjanie zamierzają ustawić słupy, między którymi rozciągną siatkę i drut kolczasty. Konstrukcję będą monitorować systemy kamer a także specjalistyczne czujniki ruchu.

Rosja w 2014 roku podstępem wprowadziła na Krym swoich żołnierzy i pod lufami karabinów przeprowadziła nielegalne referendum. Na jego mocy oderwała półwysep od Ukrainy i włączyła w skład swojego terytorium. Działań tych nie uznał niemal cały świat.

źródło:
Zobacz więcej