RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalia: Publikacja sugerująca zbrodnie Polaków na Żydach książką roku

Pinto Coelho (fot. Materiały prasowe)
Pinto Coelho (fot. Materiały prasowe)

Książka pt. „Szaleńcy z ulicy Mazura” (Os loucos da rua Mazur) Joao Pinto Coelho wygrała prestiżową portugalską nagrodę literacką Leya. Interwencję w sprawie informacji zawartych w książce i wywiadzie pisarza o rzekomych zbrodniach Polaków na Żydach zapowiedziała już ambasada RP w Lizbonie.

Reduta Dobrego Imienia składa pozwy przeciwko Guyowi Verhofstadtowi

– 60 tysięcy faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy przemaszerowało 300 km od Auschwitz – tak Guy Verhofstadt, przewodniczący...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski powiedział, że polska placówka dyplomatyczna podejmie interwencję w redakcji tygodnika „Visao”, który opublikował tekst o książce Pinto Coelho. W artykule autor książki pt. „Os loucos da rua Mazur” (Szaleńcy z ulicy Mazura) zarzuca Polakom postawy antysemickie, zarówno w trakcie II wojny światowej, jak i współcześnie.

– Szczegóły naszej reakcji podlegają konsultacjom z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Warszawie – dodał Jędrzejowski.

W piątkowym wydaniu „Visao”, jednego z najbardziej opiniotwórczych tygodników w Portugalii, Pinto Coelho zapowiedział rychłą prezentację swojej książki. Ma do niej dojść 29 listopada w Lizbonie podczas spotkania autorskiego prowadzonego przez popularnego publicystę księdza Tolentino de Mendoncę.

W tekście pt. „Szaleńcami jesteśmy my”, autorstwa Miguela Carvalho, Pinto Coelho wyjaśnia motywy napisania swojej drugiej w dorobku książki. Wskazał, że po opublikowaniu pierwszej, zatytułowanej „Perguntem a Sarah Gross” (Zapytajcie Sarę Gross), zostało mu jeszcze trochę materiałów, którymi chciał się podzielić z czytelnikami.

Reduta Dobrego Imienia o „polskich obozach”: na ogół to celowe działanie

– Do 20 proc. przypadków sformułowań „polskie obozy koncentracyjne” wynika z niewiedzy, natomiast w zdecydowanej części przypadków to jest celowe...

zobacz więcej

Książka „o prześladowaniu Żydów przez ich sąsiadów chrześcijan”

– W książce o Sarze Gross źli byli Niemcy. W tym przypadku mówię o prześladowaniu Żydów przez ich sąsiadów chrześcijan w pewnym mieście, którego nazwy nigdy nie ujawniam, ale w którym zawiera się Jedwabne – wyjaśnił w artykule Pinto Coelho.

Tygodnik „Visao” twierdzi, że przypadek Jedwabnego nie był odosobniony i w wielu innych miejscach Polacy zabijali Żydów.

„Takie i inne epizody miały miejsce w ponad 20 polskich miastach w czasie, który stanowi kontekst historyczny dla tej powieści” – napisał na bazie książki lizboński tygodnik.

W tekście Carvalho czytamy, że w Polsce odradzają się obecnie niebezpieczne tendencje. „Nieprzypadkowo Warszawę i inne polskie miasta nawiedzają fale wypowiedzi ksenofobicznych, radykalnych w imię »Polski czystej i białej«, mające miejsce z inicjatywy skrajnej prawicy i cieszące się patriotycznym poklaskiem rządu” – napisał dziennikarz „Visao”, którego nakład przekracza 60 tys. egzemplarzy.

Carvalho wsparł swój argument opinią autora nagrodzonej książki, który stwierdził, że w Polsce panuje obecnie antysemityzm, a życie mieszkających tam Żydów jest zagrożone.

– Przedmioty, pomniki i to, co pozostało z pamięci żydowskiej, jest atakowane i pada ofiarą wandalizmu. Obawiam się, że zakończy się to znowu tragedią. Gdybym był Żydem nie czułbym się dziś wygodnie w Polsce. Kryzys uchodźców przenosi nas do czasu sprzed Holokaustu, kiedy prawie wszystkie kraje zamknęły Żydom drzwi – ocenił autor książki.

Joao Pinto Coelho to 50-letni architekt, który pracuje w szkole w północnej Portugalii jako nauczyciel sztuk wizualnych. Jak ujawnił, nosi się z zamiarem poświęcenia się zawodowemu pisarstwu.

Nagroda Leya uznawana jest za najlepsze wyróżnienie literackie w Portugalii. Wydawcą książki pt. „Os loucos da rua Mazur” jest wydawnictwo Dom Quixote.

źródło:

Zobacz więcej