W wieku 100 lat zmarł b. dowódca dywizjonu 303 ppłk Franciszek Kornicki

Ppłk Kornicki był ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Nie żyje podpułkownik Franciszek Kornicki, dowódca polskiego Dywizjonu 303, który we wrześniu tego roku zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika „The Telegraph” na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.

Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył w plebiscycie „Telegrapha”

Podpułkownik Franciszek Kornicki, ostatni żyjący polski pilot, który walczył w bitwie o Anglię, ma być bohaterem wystawy na stulecie brytyjskiego...

zobacz więcej

O śmierci pilot poinformowano na profilu gminy Mircze na Facebooku.

„W dniu 17.11.2017r. na Sesji Rady Gminy Mircze Radni, Wójt Gminy Mircze Marta Małyszek oraz sołtysi minutą ciszy uczcili pamięć legendarnego dowódcy polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej ppłk Franciszka Kornickiego, który zmarł 16 listopada 2017 roku” – czytamy we wpisie.Kornicki urodził się 18 grudnia 1916 w Wereszynie, był pilotem słynnego Dywizjonu 303 oraz majorem brytyjskich sił powietrznych. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

źródło:

Zobacz więcej