RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Balkon Julii wyremontowany. „Obowiązek wobec turystów”

Pod tym balkonem miał zgodnie z legendą wystawać Romeo Montecchi (fot. Pixabay)
Pod tym balkonem miał zgodnie z legendą wystawać Romeo Montecchi (fot. Pixabay)

Największa atrakcja Werony na nowo będzie zachwycać turystów. We włoskim mieście gruntownie wyremontowano balkon w domu, w którym zgodnie z legendą mieszkała Julia Capuleti, bohaterka tragedii Williama Szekspira.

Odkryto średniowieczny grób Romea i Julii

Archeolodzy odkryli na stanowisku w Rumunii średniowieczny grób, w którym razem pochowano kobietę i mężczyznę z dłońmi pozostawionymi w uścisku –...

zobacz więcej

– Odnowienie balkonu i przywrócenie mu pełnego blasku było obowiązkiem także wobec tysięcy turystów, przybywających co roku – stwierdził burmistrz Werony, Federico Sboarina.

Balkon został wyczyszczony i odrestaurowany, a jego konstrukcja – wzmocniona. Całą kamienną powierzchnię pokryto warstwą specjalnej substancji, chroniącej przed zanieczyszczeniem smogiem.

Tłok cały rok

„Dom Julii” to średniowieczna kamienica przy via Cappello w centrum Werony. Jej dziedziniec jest zatłoczony niemal przez cały rok. Stoi tam posąg słynnej Julii z szekspirowskiej tragedii.

Akcja „Romea i Julii” rozgrywa się zarówno w miejscach autentycznych, jak i wymyślonych. Próbując je odtworzyć, przyjęto, że to w tym domu mieszkała Julia Capuleti i to właśnie tam, pod balkonem stał zakochany w niej Romeo Montecchi.

Historycy ustalili, że w XIV wieku mieszkała w tej kamienicy rodzina Capello, która zajmowała się sprzedażą ziół leczniczych. W kolejnych wiekach był tam hotel, a potem – zwykły dom mieszkalny.

Rosnąca wokół tego miejsca legenda sprawiła, że w 1907 r. władze Werony kupiły część zespołu budynków i zamieniły go w atrakcję turystyczną. By podtrzymać szekspirowską tradycję, w miejscu, gdzie była zwykła balustrada, w 1940 r. dobudowano balkon z marmurów pochodzących z XIV-wiecznego weneckiego pałacu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej