RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nie żyje najpotężniejszy boss sycylijskiej mafii

Totò Riina zmarł w więziennym szpitalu (fot. TT)
Totò Riina zmarł w więziennym szpitalu (fot. TT)

Najnowsze

Popularne

W wieku 87 lat zmarł we włoskim szpitalu najpotężniejszy boss bossów sycylijskiej mafii, cosa nostra Totò Riina. Gangstera skazano go na 26 wyroków dożywocia, w tym za zlecenie zamachów na prokuratorów Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino.

Córka mafijnego bossa Totò Riiny nie dostanie becikowego

Najmłodsza córka osławionego szefa cosa nostry Totò Riiny, który odsiaduje dożywocie, nie dostanie zasiłku za urodzenie dziecka. Przyznawany jest...

zobacz więcej

Z powodu ciężkiej choroby Riina przebywał ostatnio na oddziale więziennym w szpitalu w Parmie, dokąd trafił po ponad 20 latach pobytu w izolacji, w warunkach zaostrzonego rygoru. Tak we Włoszech osadzani są najgroźniejsi członkowie mafii.

W ostatnich godzinach jego życia minister sprawiedliwości Andrea Orlando podpisał specjalny dekret zezwalający dzieciom Riiny, być przy nim w szpitalu.

Wyjątkowe okrucieństwo

Totò Riina urodził się 16 listopada 1930 r. w chłopskiej rodzinie, w uważanym za kolebkę cosa nostra Corleone pod Palermo na Sycylii. Dorobił się przydomku „La Belva” (bestia) z powodu swego okrucieństwa.

Jako 19-latek został skazany na 12 lat więzienia za zabicie rówieśnika. Od końca lat 50. był w bandzie, która zajmowała się nielegalnym ubojem. Zamordował wtedy swego szefa. Od tamtej pory nie zszedł już z przestępczej drogi.

W 1974 r. został bossem cosa nostra w swym rodzinnym Corleone, a w kolejnych latach zdobywał coraz większą władzę w mafii sycylijskiej. Konkurentów mordował. Szacuje się, że mafijnej wojnie od początku lat 80. zginęło ok. 200 członków cosa nostra.

„Żeby być wiarygodnym, trzeba dać się zabić”. Sędzia i jego walka z mafią

Ten zamach dokładnie przygotowywano. Na ofiarę czekało pół tony materiałów wybuchowych rozłożonych na 100-metrowym odcinku drogi. Ta śmierć miała...

zobacz więcej

Dziesiątki zbrodni

Riina został skazany 26 razy na dożywocie za dziesiątki zbrodni, m. in. za zlecenie zabójstwa dwóch słynnych sędziów śledczych, walczących z mafią. Giovanni Falcone zginął w zamachu bombowym w maju 1992 r. koło Palermo, a Paolo Borsellino dwa miesiące później, także w stolicy Sycylii.

Totò Riina był poszukiwany przez 24 lata. Aresztowano go w Palermo w styczniu 1993 r. Śledczy twierdzą, że kierował mafią także z więzienia.

W 2016 r. ministerstwo sprawiedliwości podejmując decyzję o dalszym utrzymaniu wobec niego rygoru ciężkiego więzienia uznało go za wciąż niebezpiecznego jako zdolnego do utrzymywania kontaktów z przebywającymi na wolności mafiosami cosa nostra.

Ostatnio wytoczony mu proces dotyczył nigdy niewyjaśnionej do końca kwestii domniemanych rokowań, jakie kierowana przez niego mafia miała prowadzić z państwem włoskim w latach 90.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej