RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PKiN do wyburzenia? „Wojsko mogłoby podjąć się tego zadania”

Budowa PKiN została ukończona w 1955 roku (fot. wikipedia.org)

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak ocenił na antenie Polskie Radia, że Pałac Kultury i Nauki „jest symbolem dominacji rosyjskiej, sowieckiej w Polsce”. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy PKiN powinien zostać zburzony. Z kolei wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział w Radiu Zet, że wojsko „mogłoby podjąć się tego zadania”.

Dekomunizacja w Warszawie. PO zaskarży decyzję o zmianie nazw ulic

Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw....

zobacz więcej

Szef  MSWiA odniósł się do słów wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który we wtorek w radiu RMF FM przyznał, że „są pomysły, aby na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zburzyć PKiN”.

Minister Błaszczak przypomniał, że „po odzyskaniu niepodległości, 99 lat temu, na obecnym placu Piłsudskiego stała cerkiew, która została rozebrana dlatego, że wówczas stanowiła symbol dominacji rosyjskiej w Warszawie”.

Zaznaczył, że „symbole są ważne, bo kształtują potem postawy, szczególnie młodych ludzi, stąd na przykład zmiana nazw ulic w Warszawie". Dodał, że dokonało się to na mocy „rozporządzenia zastępczego wojewody, dlatego, że Rada Warszawy, zdominowana przez Platformę Obywatelską, starała się utrzymać komunistycznych patronów warszawskich ulic”.

–  To jest kolejne zobowiązanie przyjęte przez PiS w wyborach – zobowiązaliśmy się do tego, że zerwiemy z komunistyczną tradycją, która wciąż jeszcze jest w Polsce obecna – podsumował minister Błaszczak.

Agenci nadal na uczelniach. Środowisko apeluje o dekomunizację

Byli opozycjoniści zaapelowali do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o dokonanie dekomunizacji i lustracji środowiska naukowego – informuje...

zobacz więcej

„Jeżeli tylko będzie zgoda...”

Do słów wicepremiera Glińskiego odniósł się również w Radiu Zet wiceszef MON Bartosz Kownacki. Pytany o to, czy wojsko poradziłoby sobie z wysadzeniem w powietrze Pałacu Kultury odpowiedział, że „mogłoby podjąć się tego zadania” – dodał.

W ocenie wiceszefa MON zburzenie Pałacu Kultury „na stulecie niepodległości byłby fajnym prezentem dla nas wszystkich po odzyskaniu niepodległości”. „Jeżeli tylko będzie zgoda na zrobienie tej dobrej rzeczy, to panie redaktorze, możemy podjąć się tego zadania, nie będzie problemu” – dodał.

Dodał, że Pałac Kultury jest symbolem totalitaryzmu. Zauważył, że niestety został wpisany do rejestru zabytków. Według niego Pałac można uznać za pomnik „sowieckiej okupacji w Polsce”. Jednak, zaznaczył, zajmuje on duży teren w centrum miasta.

Zdaniem Kownackiego w tym miejscu można by było stworzyć „city biznesowe”. „Tam by się zmieściło kilka wieżowców, bardzo ciekawych architektonicznie, i tam mogą być i uczelnie wyższe, i instytucje państwowe, i teatry – nie byłoby problemu –  i szereg biur i innych rzeczy” –  mówił wiceszef MON.

„Budujmy prawdziwą politykę historyczną, taką, która będzie przypominała o wielkich rzeczach w naszej historii i pozbywajmy się tego, co niespecjalnie się kojarzy akurat z historią Polski, a jeżeli już kojarzy się z czymś, to z okupacją” – powiedział Kownacki.

źródło:

Zobacz więcej