RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Grzegorz Schetyna: Jeśli Beata Szydło nie poda się do dymisji, zgłosimy wniosek o wotum nieufności

Najnowsze

Popularne

– Rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas Marszu Niepodległości. Jeśli Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi w przyszłym tygodniu wniosek o konstruktywne wotum nieufności – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. – Rozmowy na ten temat nawet się jeszcze nie rozpoczęły - mówił w odpowiedzi lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Wczoraj głosował przeciwko Polsce, dziś mówi: To wina PiS. „Staramy się to udowodnić”

– Staramy się odróżnić Polskę i Polaków od nadużycia mandatu, jaki jest w tej chwili dziełem rządów PiS-u – powiedział europoseł Janusz...

zobacz więcej

– Są odpowiedzialni za te zachowania. To rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenia dla mowy nienawiści, dla takich zachowań, dla agresji i wewnętrznej wojny, dla hołubienia bojówek, które z nacjonalistycznych haseł próbują tworzyć język polityczny – mówił Grzegorz Schetyna podczas konferencji prasowej odnosząc się do wydarzeń podczas sobotniego Marszu Niepodległości.

– To brak reakcji ze strony premier Szydło jest odpowiedzią na tę hańbę i wstyd, który widzieliśmy 11 listopada – dodał lider PO.

– Dlatego żądam od premier Szydło podania się do dymisji, podania do dymisji całego rządu. Jeżeli nie nastąpi ten gest, symboliczny i honorowy, to w przyszłym tygodniu zgłosimy wniosek o konstruktywne wotum nieufności i odwołanie tego rządu – mówił szef PO. Schetyna poinformował, że rozmawiał już w tej sprawie z liderami PSL i Nowoczesnej. – Ten wniosek uzasadnimy i podpiszemy razem i wspólnie wystąpimy o odwołanie tego rządu – oświadczył.

Wczoraj głosował przeciwko Polsce, dziś mówi: To wina PiS. „Staramy się to udowodnić”

– Staramy się odróżnić Polskę i Polaków od nadużycia mandatu, jaki jest w tej chwili dziełem rządów PiS-u – powiedział europoseł Janusz...

zobacz więcej

„Rozmowy nawet się jeszcze nie rozpoczęły”

Ryszard Petru przyznał, że jego ugrupowanie bierze pod uwagę symboliczne poparcie dla wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. – Ale rozmowy na ten temat nawet się jeszcze nie rozpoczęły – powiedział lider Nowoczesnej. Zdaniem Petru trzeba rozmawiać o tym, co jest najważniejsze w tym momencie. – Bo prawdziwy, realny cios, jaki możemy zadać PiS-owi, to stworzenie szerokiej koalicji – dodał szef Nowoczesnej. – Tak naprawdę tam będzie dopiero prawdziwa możliwość przejęcia władzy od PiS-u – argumentował.

Schetyna na premiera

Rzecznik PO Jan Grabiec pytany, kto będzie kandydatem na premiera we wniosku o wotum nieufności, odparł, że to jest do przewidzenia. Dopytywany, czy to będzie Schetyna, odparł, że to oczywiste. – Myślę, że to nie wymaga większego uzasadnienia – powuiedział. Grabiec zapewnił również, że jego partia będzie przygotowywać wniosek wspólnie z partnerami z opozycji. Dopytywany, czy wniosek był już konsultowany z innymi ugrupowaniami, odparł, że Grzegorz Schetyna poinformował już wcześniej liderów partii opozycyjnych o tym, że zamierzamy zgłosić taki wniosek. – Wstępne uzgodnienia, co do współpracy przy tym wniosku, są zawarte. Myślę, że dalsze rozmowy je potwierdzą – dodał. Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej