RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wczoraj głosował przeciwko Polsce, dziś mówi: To wina PiS. „Staramy się to udowodnić”

Europoseł PO Janusz Lewandowski (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
Europoseł PO Janusz Lewandowski (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Najnowsze

Popularne

– Staramy się odróżnić Polskę i Polaków od nadużycia mandatu, jaki jest w tej chwili dziełem rządów PiS-u – powiedział europoseł Janusz Lewandowski. Według niego „polski rząd łamie reguły klubu, do którego przystąpił, czyli Unii Europejskiej”.

„Debata w PE to o wiele lepsza kampania dla PiS niż gospodarskie przeglądy”

– Udało się przełamać pewien imposybilizm – powiedział Grzegorz Jankowski z Superstacji, podsumowując dwa lata rządu PiS. Andrzej Stankiewicz z...

zobacz więcej

PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które „mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce”. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił „ksenofobiczny i faszystowski” Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS; PO podzieliła się w tej sprawie, a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu.

Europoseł Janusz Lewandowski (PO) pytany o to w radiu TOK FM, powiedział: – My w tej bardzo trudnej misji staramy się pokazywać, że nie cała Polska jest „kaczyńska”, bo Polska Kaczyńskiego nie zostałaby przyjęta do Unii Europejskiej, a Polska Macierewicza nie zostałaby przyjęta do NATO – oświadczył.

– Staramy się właśnie udowodnić; odróżniać cały czas Polskę, jako dumne dzieło Polaków – zresztą robią to wszyscy inni posłowie: starannie odróżniają Polskę i Polaków, szacunek dla Polski i Polaków – od tego nadużycia mandatu, jaki jest w tej chwili dziełem rządów PiS-u – dodał.

„Wstyd i skandal”. Węgry zawetują procedurę przeciw Polsce

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén nazwał „wstydem i skandalem” decyzję Parlamentu Europejskiego o rozpoczęciu procedury przeciw Polsce. Zapewnił, że...

zobacz więcej

Jego zdaniem „w tym nadużyciu mandatu kryje się źródło tych wszystkich debat i rezolucji”. – My ich nie chcemy i my ich nie inicjujemy. Inicjuje to rząd w Warszawie, łamiąc reguły klubu do którego przystąpił, czyli Unii Europejskiej – ocenił europoseł.

Dopytywany, czy czuje się godny, by reprezentować Polskę, podkreślił, że jest to „niezwykle niewdzięczna misja”. – Wydaje mi się, że jesteśmy takimi pomnikami dawnego szacunku dla Polski – powiedział.

– Nagle przez dwa lata mamy pięć debat i rezolucji o Polsce. To znaczy, że źródło nie jest tu, w Parlamencie, tylko coś się zmieniło w rządzeniu Polską – dodał. Jednocześnie podkreślił, że „bycie głosem milionów Polaków, którzy nie chcą, aby Polska wyprowadziła się z Unii” to „rodzaj dość dramatycznej misji”.

Jego zdaniem „koledzy z PiS-u liczą na kłamliwość propagandy rządowej (...), która tworzy zmyślony świat Polski wstającej z kolan, Polski mocarstwowej, podczas gdy ta rządowa Polska w ogóle nie jest już słuchana”. – Ludzie stracili do niej cierpliwość – zaznaczył Lewandowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej