RAPORT

Wojna na Ukrainie

450 mln dolarów za „Zbawiciela Świata”. Obraz da Vinci sprzedany

Aż 450,3 mln dolarów zapłacono na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s za obraz „Salvator Mundi”. To rekord, ale i dzieło nietuzinkowe. Sześcioletnie badania wykazały, że obraz wyszedł spod pędzla samego Leonarda da Vinci.

70 mln za Legera na rekordowej aukcji Christie's

Za obraz francuskiego malarza Fernanda Legera „Kontrast form” z 1913 r. zapłacono w Nowym Jorku 70 mln dolarów. Łączna wartość sprzedanych tam w...

zobacz więcej

„Zbawiciel Świata”, obraz o wysokości 67,5 cm przedstawiający Jezusa Chrystusa z kryształową kulą w ręku, powstał około roku 1500. Przez lata pozostawał jedynym znanym dziełem mistrza renesansu znajdującym się w prywatnych rękach.

Autorstwo, a nawet miejsce pobytu dzieła długo nie było pewne. Wiadomo, że w przeszłości należało do króla Zjednoczonego Królestwa Karola I, ale w połowie XVIII wieku zaginęło w mrokach dziejów.

Złoty interes

W 1900 r. tajemniczy obraz kupił angielski kolekcjoner sir Francis Cook, nie zdając sobie sprawy, kto jest jego twórcą. W 1958 r. spadkobiercy Cooka sprzedali mocno już podniszczone dzieło za 45 funtów. W 2005r. nabyła je grupa handlarzy sztuki na czele z Robertem Simonem, ekspertem w dziedzinie malarstwa „starych mistrzów”. Zapłacili 10 tys. dolarów.

Po trwającej sześć lat restauracji obrazu przez przyjaciółkę Simona, znaną nowojorską konserwatorkę Dianne Dwyer Modestini, większość znawców malarstwa włoskiego renesansu nie miała wątpliwości, że to dzieło da Vinciego, a nie jednego z jego uczniów.

Nieznany obraz Leonarda odnaleziony po wiekach. W bankowym sejfie w Szwajcarii

Włoska policja skonfiskowała w Szwajcarii nielegalnie wywieziony tam obraz, najprawdopodobniej pędzla Leonarda da Vinci. Wartość dzieła trudno...

zobacz więcej

W 2013 r. kupił je za 80 mln dolarów szwajcarski kolekcjoner sztuki Yves Bouvier i odsprzedał rosyjskiemu miliarderowi Dymitrijemu Rybołowlewowi za 127,5 mln dolarów. To właśnie on wystawił obraz na aukcji w Nowym Jorku. Rybołowlew, który dorobił się fortuny na nawozach sztucznych, do tej pory wydał na zakup dzieł sztuki około 2 mld dolarów.

Środowa licytacja rozpoczęła się od 70 mln dolarów, ale było wiadomo, że obraz zostanie sprzedany za kwotę znacznie wyższą niż wycenili go eksperci – 100 mln dolarów. Ostatecznie obraz został sprzedany anonimowemu licytatorowi za 450,3 mln dolarów.

Tym samym „Salvator Mundi” stał się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w historii. Poprzedni rekord padł w maju 2015 r. Za obraz „Kobiety z Algieru” Pabla Picassa zapłacono wówczas 179,4 mln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej