RAPORT

Pogarda

„Wstyd i skandal”. Węgry zawetują procedurę przeciw Polsce

Przyjęcie rezolucji poparło 438 europosłów, 152 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu (fot. CC)
Przyjęcie rezolucji poparło 438 europosłów, 152 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu (fot. CC)

Najnowsze

Popularne

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén nazwał „wstydem i skandalem” decyzję Parlamentu Europejskiego o rozpoczęciu procedury przeciw Polsce. Zapewnił, że rząd Węgier popiera Polskę i skorzysta z prawa weta.

Tarczyński: Timmermans chce być premierem Polski, decydować, jak będą wyglądały reformy

– Mam wrażenie, że pan Timmermans chce być premierem Polski. To on chce decydować o tym, jak będą wyglądały reformy w Polsce. Najchętniej pan...

zobacz więcej

Podczas posiedzenia plenarnego europarlamentu większością głosów zdecydowano o rozpoczęciu procedury zmierzającej do uruchomienia artykułu 7. traktatu Unii Europejskiej wobec Polski. Jej efektem może być zawieszenie prawa głosu naszego kraju w Radzie Europejskiej.

Przyjęcie rezolucji poparło 438 europosłów, 152 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu. Podobne postępowanie uruchomiono w maju przeciw Węgrom. Uzasadnienie było analogiczne – „zagrożenie dla wartości europejskich”.

Sprzeciw wobec karania

Podczas głosowania Europejska Partia Ludowa w większości poparła rezolucję, lecz zasiadający w tej frakcji europosłowie węgierskiej partii rządzącej Fidesz zagłosowali przeciwko. Węgierscy deputowani wydali komunikat prasowy, w którym napisali, że nie zgadzają się, aby Bruksela wywierała presję na suwerenne państwa członkowskie i aby Parlament Europejski karał demokratycznie wybrane rządy.

„Jest nie do przyjęcia, żeby kilku europosłów oderwanych od rzeczywistości zachwycało się tym, że lekceważąc zasadę pomocniczości wtrącają się w sprawy narodowe, zamiast reprezentować własny kraj i własnych wyborców” – podkreślono w komunikacie. Oceniono, że Bruksela chce ukarać polski rząd za to, że reprezentuje jednoznaczne stanowisko przeciw migracji.

Również węgierska opozycja skomentowała przyjętą rezolucję. Europoseł Węgierskiej Partii Socjalistycznej Tibor Szanyi powiedział, że „należy zrobić wszystko, aby amok polityczny Orbána i Kaczyńskiego nie dał przykładu potencjonalnym despotom Europy”.

Dodał, że ponieważ rządy Węgier i Polski obiecywały sobie nawzajem wetowanie niekorzystnych decyzji Brukseli, dlatego w jego opinii postępowanie przeciwko obu krajom powinno być prowadzone wspólnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej