RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Więzienie za spalenie kukły Żyda. „Nie zasługuje na dozór elektroniczny"

Piotr Rybak, skazany prawomocnie za spalenie kukły Żyda, trafi do więzienia (fot. arch.PAP/Aleksander Koźmiński)
Piotr Rybak, skazany prawomocnie za spalenie kukły Żyda, trafi do więzienia (fot. arch.PAP/Aleksander Koźmiński)

Piotr Rybak, skazany prawomocnie za spalenie kukły Żyda, trafi do więzienia. Wrocławski sąd uchylił mu zezwolenie na odbywanie kary w dozorze elektronicznym. Rybak został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia.

10 miesięcy więzienia za spalenie kukły Żyda. „To wysoce szkodliwe”

Na karę 10 miesięcy więzienia bez zawieszenia skazał wrocławski sąd Piotra R. za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych poprzez...

zobacz więcej

– Sąd ocenił, że zachowanie skazanego w mediach społecznościowych oraz podczas marszu 11 listopada i jego stosunek do kuratora powodują, iż nie zasługuje on na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – wyjaśnił rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski.

Rzecznik dodał, że decyzja sądu jest nieprawomocna, ale podlega natychmiastowej wykonalności. To oznacza, że Rybak (prosi o podawanie w mediach pełnego imienia i nazwiska) trafi do więzienia.

Wyrok pierwszej instancji

Prawomocnie, na trzy miesiące bezwzględnego więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, Piotr Rybak został skazany w kwietniu. Była to kara niższa niż w I instancji z listopada 2016 r. – wtedy Rybakowi zasądzono 10 miesięcy więzienia.

Sąd wstrzymał wykonanie kary trzech miesięcy więzienia dla Rybaka do czasu rozpatrzenia wniosku o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Wstrzymanie kary nastąpiło 10 czerwca, a skazany miał się stawić w zakładzie karnym 16 czerwca. Wniosek o dozór elektroniczny złożył Rybak.

Spalił kukłę symbolizującą Żyda. Trafi do więzienia na trzy miesiące

Na trzy miesiące więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał w czwartek w procesie...

zobacz więcej

10 lipca sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu oddalił wniosek o wykonanie kary w formie dozoru elektronicznego. Skazany złożył zażalenie na to postanowienie, które zostało pozytywnie rozpatrzone przez sąd apelacyjny 5 września. Wrocławski sąd uchylił zezwolenie na odbywanie kary w dozorze elektronicznym.

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 18 listopada 2015 r. podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny.

Po manifestacji, podczas której Rybak spalił kukłę Żyda, doniesienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wrocławski magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg manifestacji. Wrocławski incydent odbił się szerokim echem w mediach krajowych i zagranicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej