RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

Dwa lata rządu PiS. Ministrowie podsumowują pracę resortów [RELACJA]

(fot. PAP/Jakub Kamiński/Bartłomiej Zborowski/Paweł Supernak/Marcin Obara)
(fot. PAP/Jakub Kamiński/Bartłomiej Zborowski/Paweł Supernak/Marcin Obara)

Ministrowie gabinetu Beaty Szydło podsumowują w środę dwa lata pracy rządu. Konferencje szefów resortów, odbywające się co pół godziny, zostały zaplanowane na cały dzień.

Beata Szydło wraz z Jarosławem Kaczyńskim podczas wczorajszej konferencji prasowej podsumowali dwa lata rządów PiS. Dzisiaj sprawozdania zdają poszczególni ministrowie.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
17:31 15.11.2017
Jak mówił szef dyplomacji, w Newport w 2014 r. zapadła decyzja dotycząca tzw. szpicy, która, jak przypomniał szef MSZ, „na wypadek problemów mogła Polskę odwiedzać, ewentualnie zapobiegać jakimś problemom, konfliktom”.

– Ale w międzyczasie sytuacja się zmieniła na tyle, iż wszyscy, między innymi pod wpływem naszych ocen na temat realności zagrożenia, uznali, że dolot ewentualnie takiej szpicy jest nierealny, że bezpieczeństwo Polski i polskiej flanki należy podnieść wyłącznie przez stałą obecność. Te decyzje zapadły za czasów naszego rządu – wskazał szef MSZ.

Według niego nie jest prawdą, że to jego poprzednicy – rząd Ewy Kopacz – odpowiadają za organizację zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. – Przypomnę jeszcze raz, decyzje tamtego rządu na temat organizacji szczytu NATO w Warszawie zostały podjęte dwa dni po przegranych wyborach, w końcu października 2015 r. Nie mogły być zrealizowane przez tamten rząd, były realizowane przez nas – stwierdził Waszczykowski.
17:16 15.11.2017
Odnosząc się do współpracy z USA i stacjonujących w naszym kraju wojsk amerykańskich, minister podkreślił, że „ziściły się marzenia generacji Polaków”. – Marzenia o tym, aby Polska była chroniona przez najpotężniejszy sojusz świata i najpotężniejsze mocarstwo świata - dodał.

Według ministra kluczową rolę, jeśli chodzi o wzmocnienie obronne Polski przez siły NATO odegrało właśnie ministerstwo spraw zagranicznych. – Nie jest prawdą, że kontynuowaliśmy działania poprzedników. Przypomnę, że poprzedni szczyt NATO-wski w Newport nie podjął decyzji o obecności NATO na terenie Polski - podkreślił Waszczykowski.
17:04 15.11.2017
Spotkanie Macron – Szydło

– W dalszych ciągu utrzymywaliśmy wysoki stan współpracy zarówno politycznej, jak i gospodarczej z Francją – dodał. – W najbliższym czasie spodziewamy się wizyty pani premier w Paryżu i osobistego spotkania z prezydentem Emmanuelem Macronem – poinformował minister.

Przypomniał, że w zeszłym roku „hucznie” świętowane było 25 lat Trójkąta Weimarskiego w Weimarze. Do spotkania doszło wówczas na szczeblu szefów dyplomacji.

– W tym roku ze względu na długi okres kampanii wyborczej i formowania rządu we Francji, a następnie kampanii wyborczej w Niemczech i teraz długi okres formowania się rządu w Niemczech, nie doszło do spotkania na najwyższym szczycie, chociaż Trójkąt w dalszym ciągu działa na poziomach roboczych – podkreślił Waszczykowski.
16:57 15.11.2017
Przywrócenie formatu Grupy Wyszehradzkiej

Waszczykowski ocenił, że polskiemu rządowi udało się odbudować i pogłębić współpracę regionalną, w tym przywrócić format Grupy Wyszehradzkiej, utworzyć nowe inicjatywy - Trójmorza oraz Dziewiątki Bukaresztańskiej.

– Zupełnie też nowa inicjatywa to jest trójkąt Polska-Rumunia-Turcja w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa międzynarodowego, to jest trójkąt trzech największych państw flanki wschodniej NATO - dodał minister.

Jak zaznaczył, polski rząd starał się także utrzymać i zwiększyć swoją obecność na arenie międzynarodowej. W tym kontekście przypomniał m.in. Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO w Warszawie.

Relacje z Niemcami i Francją


Waszczykowski na konferencji prasowej mówił również o relacjach z Niemcami i Francją.

– Utrzymujemy też pozytywne i dobre relacje z głównymi naszymi partnerami. Gospodarcze relacje z Niemcami są na szczycie rozwoju, ponad 100 mld euro współpracy gospodarczej rocznie – powiedział szef dyplomacji.

Jak ocenił, rosną inwestycje, co według niego oznacza, „że nasz największy partner handlowy nie podziela opinii niektórych polityków europejskich o niestabilności systemu sądowniczego, czy wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.
16:54 15.11.2017
Mówiąc o relacjach z Wielką Brytanią Waszczykowski zaznaczył, że polski rząd współpracuje w formacie Kwadrygi poprzez spotkania szefów MSZ i MON. Przypomniał również spotkania międzyrządowe; poinformował, że kolejne jest przewidziane na 21 grudnia w Warszawie.

– Jesteśmy aktywnym państwem, które współpracowało na rzecz stworzenia instrukcji negocjacyjnych ws. Brexitu, ponieważ chcieliśmy zachować tam nasze kwestie, interesy dot. Polaków mieszkających na Wyspach, jak i aspekty finansowe - powiedział szef MSZ.
16:43 15.11.2017
Szef MSZ powiedział, że „bilans otwarcia”, czyli to, co rząd PiS zastał jesienią 2015 r. to m.in.: izolacja Polski w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która - jak ocenił - „została zdradzona” m.in. w kwestiach migracyjnych; „ambiwalentna” polityka wobec Ukrainy i Rosji w sytuacji aneksji Krymu i brak konsekwencji w relacjach z Białorusią.

Ponadto, jak ocenił minister Waszczykowski, podczas rządów poprzedników dochodziło do „kompromitujących” zachowań wobec opozycjonistów m.in. na Białorusi, „zamrożenie relacji z Litwą”; zdaniem Waszczykowskiego także relacje z Niemcami – nie były udane.

Relacje w Unią Europejską i USA

Szef MSZ odniósł się też do stosunków z UE; powiedział, że mimo deklarowanego przez Polskę poparcia dla Unii, „nie spotykaliśmy się z wzajemnością”, a decyzje w kwestiach klimatycznych i energetycznych podejmowane przez UE były dla naszego kraju niekorzystne.

Z kolei w relacjach z USA, mówił Waszczykowski, „mieliśmy otwarty sabotaż ws. budowy tarczy rakietowej”.

Szef MSZ skarżył się też m.in. na likwidację części placówek dyplomatycznych za czasów poprzedniej ekipy.
16:38 15.11.2017
– Podsumowując dwa lata polskiej dyplomacji, chciałbym przypomnieć, że głównie staraliśmy się przez te dwa lata zdefiniować nasze interesy narodowe, interesy polskie, ponieważ one przez lata nie były definiowane. Żyliśmy hasłami: „wystarczy być”, „wystarczy należeć”, „wystarczy przyjąć”, „wystarczy wiernie płynąć głównym nurtem”.

Podkreślił, że w ostatnich latach udało się osiągnąć ten cel. – Dziś te interesy są zdefiniowane - oświadczył.

Waszczykowski dodał, że Polska w tym czasie starała się być liczącym się uczestnikiem polityki europejskiej i światowej. Jak mówił, cele polskiej dyplomacji zostały określone na kongresie w 2015 roku w Katowicach, gdzie została zdefiniowana „doktryna” polskiej dyplomacji.

– Te założenia, które tam zostały przedstawione, zostały zrealizowane w ciągu tych dwóch lat - ocenił minister.
16:23 15.11.2017
16:20 15.11.2017
– Realizujemy ambitne inwestycje drogowe. Łączymy Polskę dzięki równomiernemu rozkładowi środków finansowych. Wychodzimy z założenia, że Polska jest jedna i każdy ma prawo do dostępu do dobrej drogi, bez względu na to, w której części, w którym regionie Polski mieszka. Ma prawo na dostęp do wysokiej jakości infrastruktury drogowej – powiedział Adamczyk.

Przypomniał, że został powiększony limit finansowy, który pozwala realizować inwestycje drogowe ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W lipcu br. Rada Ministrów przyjęła nową uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Uchwała wprowadziła zmianę limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych ze 107 mld zł do 135 mld zł.

W ocenie ministra, dzięki zwiększonemu limitowi, rząd będzie mógł dokończyć autostradę A1, zrealizować autostradę A2 do Białej Podlaskiej, a także kilkadziesiąt obwodnic miast czy budowę S17 do granicy państwa.

– W szczególności nasze flagowe przedsięwzięcie (...) drogę ekspresową Via Carpatia, która połączy Bałtyk z Morzem Egejskim, a poprzez swoje odnogi także z Adriatykiem - powiedział.
16:19 15.11.2017
Szef MIB poinformował też, że podpisał rozporządzenie o warunkach technicznych mieszkań. – To rozporządzenie również usuwa wiele absurdów - zaznaczył. Jego zdaniem „to wyjście na przeciw tym, którzy oczekują wsparcia polskiego rządu w realizacji inwestycji budowalnych, szczególnie inwestycji mieszkaniowych”.

Rozporządzenie oznacza m.in. wprowadzenie minimalnej powierzchni użytkowej 25 m kw. i rezygnację ze wskazywania obowiązkowego wyposażenia kuchni.
16:11 15.11.2017
Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego w pierwszym kwartale 2018 r. zostanie skierowany pod obrady rządu - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Adamczyk na konferencji podsumowującej dwa lata pracy jego resortu powiedział, że projekt ten jest już na ostatnim etapie prac tzn. „przed Komisją Wspólną Rządu i Samorządu, po ostatnich konsultacjach międzyresortowych”.

– To bardzo ważne przedsięwzięcie, które pozwoli nam usunąć z polskiej przestrzeni wiele martwych przepisów, dostosować przepisy do zmieniającej się rzeczywistości - podkreślił.
15:55 15.11.2017
Szef resortu energii poinformował również, że wiceministrem energii został Tadeusz Skobel.

Jak dodał minister Tchórzewski, Tadeusz Skobel obejmie obowiązki w przyszłym tygodniu. Będzie odpowiadał za energetykę i właściwe wykorzystanie środków unijnych.
15:50 15.11.2017
Podsumowując dwa lata działalności resortu Tchórzewski ocenił, że bezpieczeństwo wzrosło zarówno w obszarze energii elektrycznej, jak i zaopatrzenia w gaz.

– Oddanie gazoportu oraz decyzja o jego rozbudowie, a także decyzja o budowie połączenia gazowego z Danią i Norwegią dają nam takie możliwości dywersyfikacji dostaw, dając pewność zasilania gazem – mówił minister.

– W dziedzinie dostaw gazu jesteśmy już w dobrej sytuacji – ocenił. Jak mówił, utrzymywane są 3-miesięczne zapasy ropy i paliw, a system funkcjonowania zapasów będzie ulepszany.
15:40 15.11.2017
15:26 15.11.2017
Zainteresowanie energetyką odnawialną po zmianie przez rząd sposobu jej funkcjonowania przerosło nasze oczekiwania - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski, podsumowując pracę resortu.

Jak mówił, rząd znacząco zmienił funkcjonowanie energetyki odnawialnej przez wprowadzenie zasady priorytetu dla energetyki rozproszonej, czyli prosumenta i klastra energii. – Dziś już widać, że takie podejście znalazło duże uznanie w społeczności lokalnej - ocenił minister.

Jak mówił Tchórzewski, zainteresowanie pierwszymi pilotażowymi projektami klastrów energii przerosło oczekiwania resortu. Do ministerstwa zgłosiło się ponad 60 grup interesariuszy, czasami obejmujących całe gminy i powiaty - oświadczył.
15:23 15.11.2017
15:21 15.11.2017
Wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu w drugiej połowie 2018 r. znajdą się w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie – powiedziała minister cyfryzacji.

– Tę usługę uzależniamy od drugiej części CEPiK-u, czyli CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców - red.) i przewidujemy ją na połowie 2018 r. - podkreśliła Streżyńska.

Dodała, że ta usługa „wymaga również inwestycji po stronie Policji”. – Policja potrzebuje odnowienia swoich urządzeń końcowych. Na podstawie porozumienia z nami będzie dokonywała zakupu takiego taboru - poinformowała minister.

Podkreśliła, że „wszystkie dokumenty związane z pojazdem i kierowcą, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, w którym jest też potwierdzenie badania technicznego oraz dokument ubezpieczeniowy” będą dostępne w telefonie w aplikacji mDokumenty w drugiej połowie przyszłego roku.
15:19 15.11.2017
Minister stwierdziła, że to ona podjęła decyzję o uruchomieniu tego projektu - „choć wydaje się ona być może kontrowersyjna”.

– Uważam, że nie ma sensu dłużej czekać, bo przy tak gigantycznej skali tego projektu, przy tak wielu tysiącach interesariuszy, (...) ten system na tym etapie był gotowy. (...) Jest mi niezwykle przykro z powodu wszystkich uciążliwości, które spotykają klientów i użytkowników, ale to był jedyny sposób na to, żeby przerwać tę niekończącą się historię i ten CEPiK uczynić rzeczywistością – podkreśliła.
15:19 15.11.2017
– System CEPiK działa, są problemy, które wynikają z jego wieku dziecięcego. I cały czas zarówno w Centralnym Ośrodku Informatyki jak i w firmach współpracujących, które oferują moduł lokalny w starostwach, czuwają ludzie, którzy usuwają poszczególne usterki - powiedziała Streżyńska podczas konferencji podsumowującej dwa lata rządu premier Beaty Szydło.

Jak mówiła, „trzeba sobie zdawać sprawę, jak stary to jest system”. Dodała, że powstawał w pierwszych latach tego wieku jako koncepcja CEPiK 1., potem w 2013 r. jako koncepcja CEPiK 2.

– Dzisiaj jesteśmy cztery lata później. Realizujemy nie swoją koncepcję, również w nie swojej ścieżce projektowej. Ale staramy się uporać z nim tak dobrze, żeby nie musieć już tego czasu przeciągać - powiedziała.
15:06 15.11.2017
15:02 15.11.2017
Minister zdrowia zaznaczył, że zmiany mają zachęcić lekarzy POZ do większej aktywności i pełniejszego wykorzystania swoich kompetencji.

Dodał, że gdy tylko prezydent podpisze tę ustawę, ruszy programem pilotażowy, którego szczegółowe rozwiązania będą wypracowywane we współpracy z pacjentami i środowiskami medycznymi.

– Obie te zmiany - sieć szpitali i ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej - to wielkie zmiany systemowe, które w praktyce ustanawiają nowy system organizacyjny opieki zdrowotnej w Polsce – podkreślił Radziwiłł.
15:01 15.11.2017
Dzięki sieci szpitale uzyskały „gwarancję stabilnego funkcjonowania przez cztery lata”, a ministerstwo „zachowało system kontroli wykonanych świadczeń”.

Odnosząc się do przyjętej przez parlament ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, Radziwiłł zwrócił uwagę, że wprowadza ona istotne nowe zasady. – Po pierwsze, będzie to tzw. budżet powierzony na porady u innych specjalistów i badania diagnostyczne, oparty na indywidualnym planie leczenia pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej. Pojawia się także profilaktyka i promocja zdrowia, a także szczególne finansowanie leczenia chorób przewlekłych, i wreszcie premia wynikowa – wyjaśnił.
14:55 15.11.2017
Jak zaznaczył minister zdrowia, decyzja o wprowadzeniu 1 października „funkcjonalnej sieci szpitali była przełomowa”.

– Sieć to prawie 600 szpitali w całej Polsce, które zapewniają polskim pacjentom kompleksową opiekę, od leczenia szpitalnego, przez rehabilitację, aż po wizytę kontrolną w poradni przyszpitalnej - podkreślił Radziwiłł.

Dodał, że w ten sposób ministerstwo kończy z "bezsensownymi hospitalizacjami, pogonią za wykonywaniem procedur i zagubieniem pacjenta po wypisaniu ze szpitala".

– Pacjenci otrzymali również, wraz z tą regulacją, ponad 100 nowych przychodni nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, dzięki którym znacząco skrócił się czas oczekiwania osób najbardziej chorych w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć - zaznaczył.
14:51 15.11.2017
Z programu bezpłatnych leków dla seniorów skorzystało do tej pory ponad 2 mln osób; wydano prawie 50 mln opakowań leków wypisanych na ponad 18 mln recept - powiedział minister zdrowia.

Radziwiłł podkreślił, że program był „ogromnym osiągnięciem i wielkim wysiłkiem finansowym państwa”.

– Do dziś, dzięki temu programowi, tej inicjatywie, osoby starsze otrzymały bezpłatnie w aptekach prawie 50 mln opakowań leków, które były wystawione na ponad 18 mln recept - powiedział szef resortu. Podkreślił, że lista leków bezpłatnych ciągle się wydłuża.
14:49 15.11.2017
W ciągu najbliższych 10 lat ok. 500 mld zł trafi do systemu opieki zdrowotnej – zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podsumowując dwa lata pracy swojego resortu. Uznał, że przyjęty przez rząd projekt ustawy o wzroście nakładów jest największym osiągnięciem.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. Radziwiłł wskazał, że na podstawie tej ustawy wydatki na opiekę zdrowotną wzrosną o kwotę dwukrotnie wyższą niż przewidziana na program Rodzina 500 Plus – do systemu trafić ma ponad 500 mld zł w ciągu 10 lat. W minionym tygodniu za tym projektem opowiedziała się sejmowa komisja zdrowia.
14:04 15.11.2017
– Eksport polskich produktów rolnych w tym roku przekroczy 25 mld euro – ocenił minister rolnictwa. Jak mówił, otwarcie 30 nowych rynków powoduje, że eksport polskiej żywności wzrośnie w tym roku do ponad 25 mld euro.

Dodał, że Polska bardzo dobrze współpracuje m.in. z Chinami i Japonią. Wznowione zostały też kontakty z Irakiem.
14:02 15.11.2017
Min. Jurgiel przekonywał, że działania prowadzone przez resort doprowadziły do poprawy opłacalności produkcji rolnej, szczególnie na rynku mleka i wieprzowiny.

Poinformował ponadto, że w ciągu dwóch lat wypłacono ponad 700 mln zł (500 mln zł z UE) w ramach mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. – Przygotowany został Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce na lata 2016-2020. Po raz pierwszy w ubiegłym roku zostały wypłacone rolnikom 70-proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich - podkreślił.
14:00 15.11.2017
Konferencja prasowa szefa resortu rolnictwa, ministra Krzysztofa Jurgiela

– Prowadziliśmy aktywną politykę rolną na rynkach światowych, przez dwa lata otworzyliśmy 30 nowych rynków dla polskich produktów – powiedział minister. Chwalił, że w czasie ostatnich dwóch latach pracy ministerstwa rolnictwa udało się m.in. poprawić opłacalność produkcji rolnej, przyspieszyć dopłaty bezpośrednie dla rolników czy prowadzić aktywną politykę na rynkach światowych.

Krzysztof Jurgiel podkreślił, że w czasie jego rządów udało się otworzyć 30 nowych rynków dla polskich produktów. Dodał, że obecnie rolnicy mogą eksportować swoje towary na 70 zagranicznych rynków.
13:46 15.11.2017
– Jednym z naszych priorytetów jest zwiększenie umiędzynarodowienia nauki. W tym obszarze najważniejszym osiągnięciem było powołanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, o której powstanie środowisko akademickie apelowało od 1989 r. – powiedział Jarosław Gowin.

– Uczelnie, nauka, proces kształcenia, rozwijają się dobrze wtedy, kiedy prowadzone są w środowisku międzynarodowym – dodał.
13:19 15.11.2017
Szef resortu nauki wyraził w środę nadzieję, że nowa ustawa o uczelniach wejdzie w życie w październiku 2018 r. Podkreślił przy tym, że jego resort już wprowadził wiele nowych rozwiązań dla uczelni, m.in. dotyczących zasad finansowania.

– Kalendarz pracy nad ustawą jest niezagrożony. Chciałbym, żeby ta ustawa trafiła pod obrady rządu gdzieś na przełomie roku, żeby wiosną została uchwalona. Mam nadzieję, że zyska akceptację pana prezydenta i wejdzie w życie 1 października 2018 r. – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
13:09 15.11.2017
– Polskie prawo jest zbyt skomplikowane i szczegółowe. Dlatego nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. ustawa 2.0, będzie aktem prawnym, który zastąpi cztery istniejące ustawy - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że punktem wyjścia do prac nad ustawą 2.0, nazywaną też Konstytucją dla nauki, były projekty trzech zespołów eksperckich wyłonionych w konkursie. Jednocześnie resort nauki zaprosił do udziału w dyskusji nad nową ustawą szerokie kręgi świata akademickiego w ramach licznych debat, paneli i konferencji. Gowin podkreślił, że wzięło w nich udział w sumie ok. 7 tys. osób.
13:01 15.11.2017
– Nauka nie jest dla naukowców. Uczelnie nie są po to, aby zamykać się, przeistaczać się w wieżę z kości słoniowej. Chodzi o to, aby jak najszerzej popularyzować dorobek współczesnej nauki, a zwłaszcza osiągnięcia polskich naukowców – mówił Jarosław Gowin. Przypomniał, że w poniedziałek ogłosił konkurs na granty dla Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Na te granty resort nauki przeznaczy 20 mln zł.
12:59 15.11.2017
Konferencja szefa resortu nauki, wicepremiera Jarosława Gowina

Wicepremier, podsumowując dwuletnie dokonania swojego resortu, przypomniał, że półtora roku temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło strategię rozwoju polskiej nauki i szkolnictwa wyższego na lata 2015-2019. Podstawowy filar tej strategii to przygotowanie systemowych zmian w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym przede wszystkim przez opracowanie nowej, systemowej ustawy.

Filar drugi to – jak mówił Gowin – innowacje dla gospodarki, czyli zbudowanie pomostu między światem gospodarki a polską nauki. – Nasz rząd realizuje strategię odpowiedzialnego rozwoju, która ma pchnąć polską gospodarkę i polskie państwo na tory nowoczesnych technologii i szybkiego rozwoju. To się nie może udać bez oparcia w większym niż do tej pory rozwoju polskiej gospodarki o osiągnięcia polskich naukowców – podkreślił minister.
12:55 15.11.2017
12:45 15.11.2017
Min. Gróbarczyk zwrócił uwagę, że produkcja stoczniowa kiedyś sięgała 500 tys. ton stali liczonych w ciężarze statku, a w 2014 r. było to już ledwie 25 tys. ton. – Naszym celem jest powrót do możliwości odbudowy tego przemysłu. Przede wszystkim ma to być budowa statków w sposób rynkowy – zaznaczył.
12:37 15.11.2017
Konferencja ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka

– Przemysł stoczniowy jest priorytetowy, odbudowa tego przemysłu stała się nadrzędnym celem naszych działań – podkreślił min. Marek Gróbarczyk.

Minister przypomniał że odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego ma pomóc uchwalona jeszcze w ubiegłym roku tzw. ustawa stoczniowa, która zakłada m.in zerową stawkę VAT na produkcję, import i wyposażenie dla statków morskich czy mniejsze obciążenia podatkowe w miejscach, strefach, gdzie buduje się statki.
12:35 15.11.2017
– Po dwóch latach pracy ministerstwa sprawiedliwości jestem zadowolony ze zmiany jakości pracy prokuratury. To bardzo duży postęp, ale mam jeszcze dużo oczekiwań – powiedział szef MS Zbigniew Ziobro. Jednocześnie zauważył, że nie udało się wdrożyć reformy sądownictwa.

– Widzę nadzieję w porozumieniu dot. prezydenckich projektów ws. KRS i SN. Będę te projekty popierał, będę w nie zaangażowany. Tu nie chodzi o nasze indywidualne ambicje. Chciałbym, aby był to sukces nas wszystkich – powiedział minister.
12:21 15.11.2017
– Chcemy usprawnić procedury, zmniejszyć obciążenia sądów, wprowadzić nowe instytucje, które pozwolą jeszcze skuteczniej zwalczyć patologie – mówił minister sprawiedliwości. – Chcemy się zająć, jeżeli chodzi o sądownictwo, usprawnieniem procedur, pracujemy intensywnie nad procedurami: cywilną i pewnymi zmianami w jakimś zakresie procedury karnej. Pracujemy nad zmniejszeniem kognicji, czyli zmniejszeniem obciążenia sądów, rozstrzygania pewnych sporów, aby przenieść je do innych organów, żeby sądy mogły szybciej pracować – dodał.

Jeśli chodzi o działanie organów ścigania, pracujemy nad wprowadzeniem nowych instytucji, które pozwolą jeszcze skuteczniej zwalczyć patologie – powiedział Zbigniew Ziobro.
12:06 15.11.2017
Jak mówił Zbigniew Ziobro, resort skupia się też na działaniach prokuratury w walce z brutalną przestępczością, z przestępczością zorganizowaną oraz „VAT-owską i aferalną”, m.in. wyłudzającą kamienice w Warszawie i innych miastach. Według niego obecnie prokuratura pracuje zupełnie inaczej. – Podobnie jak i całą parą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości – dodał.
12:04 15.11.2017
– Zadaniem mojego resortu jest uczynienie Polski krajem bardziej sprawiedliwym, w którym prawo jest równe wobec wszystkich i które gwarantuje bezpieczeństwo prawne i opiekę – powiedział minister sprawiedliwości. Podkreślił, że jego resort realizuje zadania, które „zmierzają do tego, by uczynić Polskę krajem bardziej sprawiedliwym”. – Państwem, w którym prawo jest równe wobec wszystkich i które gwarantuje bezpieczeństwo prawne i opiekę tak, jak wymagają tego standardy nowoczesnego państwa prawa – zaznaczył szef MS.

Oświadczył, że jego ministerstwo ma w tej sprawie jeszcze „bardzo wiele” do zrobienia. – Ale zrobiliśmy naprawdę już bardzo, bardzo dużo - przekonywał Ziobro. Uzasadniał to m.in. tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało największą ilość – w całym rządzie – aktów normatywnych. – Jesteśmy bardzo aktywni, jeśli chodzi o legislację – wskazał minister.
11:59 15.11.2017
Konferencja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

Minister poinformował, że w ciągu dwóch lat jego resort przygotował 60 projektów ustaw. Ponad 20 z nich stało się już obowiązującym prawem.
11:58 15.11.2017
Minister Mariusz Błaszczak zapewnił, że nowoczesnym sprzętem dysponują również strażacy. – Przykładem jest dron do sprawdzania, czy w płonącym lub grożącym zawaleniem budynku znajdują się ludzie. Dron może być używany do sprawdzania przestrzeni wewnątrz obiektów, w których z różnych względów nie należy wprowadzać ratowników, strażaków. Może być używany w przestrzeniach o niewielkiej kubaturze, do których jest trudny dostęp, takich jak kominy, kanały wentylacyjne, tunele, szyby. Doskonale sprawdza się także przy wykrywaniu rozpoznania w większych pomieszczeniach: piwnicach, korytarzach, klatkach schodowych, parkingach, strefach o ograniczonej widoczności, zakładach przemysłowych – powiedział.
11:58 15.11.2017
Szef MSWiA zapowiedział, że policjanci zostaną wyposażeni w kamery, które będą umieszczone na mundurach. Niedługo będą one wprowadzone pilotażowo w trzech garnizonach policji: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim.

– W ciągu jednego dnia policjanci podejmują ok. 15 tys. interwencji, zapis tych kamer będzie służył rozstrzygnięciu sporów w przypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z uwagami, z ocenami, opiniami dotyczącymi zasadności lub braku zasadności interwencji albo przebiegu interwencji. Kamery posłużą jako bardzo silny materiał w postępowaniu wyjaśniającym, jako materiał rozstrzygający spory, rozstrzygający to wszystko, co związane jest z zarzutami, z oskarżeniami. Kamery są przykładem rzeczywistej modernizacji służb – powiedział.
11:53 15.11.2017
Błaszczak: – Ludzie, którzy dbają o bezpieczeństwo Polaków, muszą być godnie wynagradzani. Rząd PO-PSL wolał wydawać miliony złotych na emerytury dla esbeków niż na podwyżki dla nowych funkcjonariuszy, my to zmieniliśmy – powiedział w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że rząd wprowadził program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-20. W jego ramach do czterech formacji podległych MSWiA trafi w sumie ponad 9 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje, zakup nowego sprzętu oraz podwyżki.
11:41 15.11.2017
– Rząd PiS wybiera odpowiedzialny sposób walki z problemem nielegalnej imigracji – powiedział Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że rząd PiS wycofał się „ze złej i groźnej decyzji poprzedniego rządu koalicji PO-PSL” o sprowadzeniu do Polski imigrantów z Afryki i z krajów Bliskiego Wschodu.

– Jako pierwsi mówiliśmy, że nie każdy imigrant jest uchodźcą, a tylko nieliczni uciekają przed wojną i przed terrorem. Na forum międzynarodowym konsekwentnie sprzeciwiano się mechanizmowi automatycznej relokacji, udowadniając, że ten mechanizm jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale migracji do Europy z Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu – powiedział szef MSWiA.
11:38 15.11.2017
Minister wspomniał w swoim wystąpieniu o działalności straży pożarnej. Przypomniał trudne akcje po sierpniowych nawałnicach, kiedy zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i straże ochotnicze ruszyły na pomoc poszkodowanym. Przypomniał, że w 2017 r. dla jednostek ochotniczych straży pożarnych przeznaczono kwotę ponad 124 mln zł, czyli o 15 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.
11:37 15.11.2017
11:35 15.11.2017
– Obiecywaliśmy, że przywrócimy obywatelom poczucie bezpieczeństwa. Polacy mieli dość zamkniętych na głucho posterunków, patroli przyjeżdżających na wezwanie z oddalonych o kilka kilometrów sąsiednich miejscowości. Polacy mieli dość braku możliwości sprawnego kontaktu z policjantami – powiedział Błaszczak.

Jak przypomniał, 500 tys. spraw, dotyczących różnych wykroczeń i przestępstw, wpłynęło od mieszkańców w ramach działającej od września 2016 r. internetowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. 42 proc. z nich zostało potwierdzonych przez policję.
11:33 15.11.2017
Konferencja szefa MSWiA

– Kiedy rozpoczynaliśmy misję przywracania bezpieczeństwa, skoncentrowaliśmy się na tym, żeby Polska lokalna była Polską bezpieczną. Skoncentrowaliśmy się na tym, żeby mieszkańcy małych miejscowości czuli się bezpiecznie – powiedział Mariusz Błaszczak.
11:25 15.11.2017
Antoni Macierewicz podkreślił, że polska armia jest obecnie uzbrojona w najnowocześniejszy sprzęt, w tym armatohaubice Krab i moździerze Rak. – To wszystko jest zasługą polskiej armii, ale przede wszystkim to jest zasługa rządu, programu PiS i wreszcie to jest zasługa narodu, który taki rząd wybrał i jest zdecydowany finansować swoją armię, bo chce być bezpieczny, bo chce i będzie niepodległy – stwierdził Macierewicz.
11:25 15.11.2017
Macierewicz: – Armia dzisiaj jest armią narodową, zdolną bronić naszej niepodległości; to zasługa samej armii, rządu, programu PiS i narodu, który taki rząd wybrał. Odeszli generałowie, którzy się nie sprawdzili bądź którzy nie byli zdolni podjąć takiego wyzwania, jakim jest budowa silnej armii dla polski niepodległej.
11:25 15.11.2017
– Budujemy armię nowoczesną i narodową - nowoczesną w jej wymiarze profesjonalnym, operacyjnym, i narodową - dzięki powstaniu, powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej, głęboko zakorzenionych w naszej codzienności, w naszych społecznościach lokalnych – oświadczył Macierewicz.
11:24 15.11.2017
Macierewicz: – Cały wysiłek i cel działania (...) nakierowany jest na to, żeby Polska była bezpieczna, żeby polska armia była zdolna wypełnić swoje konstytucyjne obowiązki, czyli być tak silną, tak sprawną i tak potężną, by być zdolną do obrony naszej ojczyzny.

Jak wskazał, właśnie dlatego „tak wyglądały” negocjacje i organizacja szczytu NATO, to dlatego rząd PiS doprowadził do stacjonowania wojsk amerykańskich i NATO na terenie Polski”. Podkreślił, że partia rządząca zwiększyła również finansowanie na obronność oraz umożliwiła – dzięki temu – zwiększenie polskiej armii.
11:24 15.11.2017
Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział, prezentując dokonania swojego resortu, że „cały wysiłek MON nakierowany jest na to, żeby Polska była bezpieczna, żeby polska armia była zdolna wypełnić swoje konstytucyjne obowiązki, by była tak silna, tak sprawna i tak potężna, by bronić naszej ojczyzny”.
11:15 15.11.2017
Min. Rafalska wskazała, że bezrobocie jest rekordowo niskie, poprawia się sytuacja pracowników, rząd wprowadził stawkę godzinową i podnosi płacę minimalną, która obecnie wynosi 2 tys. zł.
11:13 15.11.2017
MRPiPS chce, żeby w 2018 roku na terenie każdego samorządu działały instytucje zapewniające opiekę dzienną nad małymi dziećmi. – W przyszłym roku nakłady na program „Maluch plus” wyniosą 450 mln zł, czyli trzykrotnie więcej niż do tej pory – zapowiedziała szefowa MRPiPS. Jak zaznaczyła, środki z programu służą wspieraniu instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 (są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie). Min. Rafalska wskazała, że bezrobocie jest rekordowo niskie, poprawia się sytuacja pracowników, rząd wprowadził stawkę godzinową i podnosi płacę minimalną, która obecnie wynosi 2 tys. zł.
11:10 15.11.2017
Elżbieta Rafalska odniosła się również do zarzutów, że program przyczyni się do dezaktywizacji kobiet na rynku pracy. – Tak się nie stało. Dzisiaj wiemy, że bezrobocie kobiet po raz pierwszy jest niższe niż u mężczyzn – powiedziała. Jak wskazywała, kolejny zarzut wobec programu dotyczył tego, że Polacy nie będą wiedzieli, co zrobić z tymi pieniędzmi, będą one marnotrawione albo zostaną „przepite”. – Nic się takiego nie stało. Skala marnotrawienia, niewłaściwego wykorzystania tych pieniędzy jest znikoma, jest niewielka – zapewniła.
11:09 15.11.2017
Min. Rafalska zwróciła uwagę, że nakłady na politykę rodzinną wzrosły do 3,11 proc. PKB. Podkreśliła, że z programu obecnie korzysta niemal 4 mln dzieci, 2 mln 620 tys. rodzin.
11:08 15.11.2017
Po Mateuszu Morawieckim osiągnięcia swojego resortu zaczęła przedstawiać szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. – Cele postawione programowi „Rodzina 500 plus” zostały zrealizowane – oceniła. Wskazała, że program poprawił jakość życia rodzin, ograniczył ubóstwo i miał pewien udział w zwiększeniu liczby urodzeń.
11:03 15.11.2017
– Nasz kraj najszybciej w Europie odchodzi od węgla. Trzeba tak modernizować energetykę, by nie „zabić” rodzimego przemysłu – powiedział Mateusz Morawiecki. Jak mówił, przez ostatnie 15 lat Polska zmniejszyła swoją zależność od węgla o 15 proc., z kolei Niemcy o 8 proc.
11:02 15.11.2017
– Jestem za tym, żeby Pałac Kultury i Nauki, relikt panowania komunizmu, zniknął z centrum Warszawy. Marzę o tym od 40 lat – powiedział Mateusz Morawiecki.
11:01 15.11.2017
– Niewykluczone, że średni unijny poziom PKB na głowę mieszkańca uda się Polsce osiągnąć przed rokiem 2030 – ocenił wicepremier. – W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określiliśmy sobie średni poziom PKB na głowę mieszkańca w roku 2030 w wysokości średniej unijnej. To jest absolutnie do zrobienia, może nawet (...) o parę lat wcześniej nam się uda – powiedział.
10:59 15.11.2017
– Polska może stać się krajem wielkich projektów, może tu powstać Centralny Port Komunikacyjny czy hub gazowy dla całej Europy Środkowej – powiedział Mateusz Morawiecki.
10:57 15.11.2017
– Program Mieszkanie plus będę wspomagał wszędzie, gdzie się tylko da: w spółdzielczości, w obszarze samorządowym, na poziomie państwowym – zadeklarował Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi o mieszkania budowane tanio, „z materiałów podstawowych, na gruntach samorządowych, państwowych, spółek Skarbu Państwa, ale właśnie w takim modelu, żeby zdecydowanie obniżyć cenę, tak żeby stworzyć wielki rynek mieszkań na wynajem, z opcją wykupu tych mieszkań”.
10:56 15.11.2017
– Priorytetem rządu na najbliższe dwa lata będzie stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział wicepremier. – Przede wszystkim naszym oczkiem w głowie, perłą naszej gospodarki są polscy mali i średni przedsiębiorcy – podkreślił.
10:54 15.11.2017
– Na koniec 2017 roku poziom inwestycji powinien osiągnąć 18 proc. do PKB, a ich wartość wynieść 355-360 mld zł – ocenił Mateusz Morawiecki.

– Bardzo chcielibyśmy podnieść stopę inwestycji, ale nie kosztem efektywności tych inwestycji, jak również nie kosztem kolejnego gigantycznego, gierkowskiego długu. Chcemy inwestować szybciej, ale chcemy inwestować mądrze. Stąd nasze zaangażowanie w promocję innowacyjności – podkreślił.

Morawiecki ocenił, że w tym roku zakończymy inwestycje na poziomie 18 proc. do PKB, czyli na poziomie 355-360 mld zł.
10:53 15.11.2017
Morawiecki: – Wysokie bezrobocie przestało być w Polsce problemem, a nasz rozwój jest również skierowany w stronę małych miejscowości. Trend malejącego bezrobocia jest dużą naszą zasługą, ponieważ wzmocniliśmy go bardzo wyraźnie i dzisiaj zaczyna brakować rąk do pracy, a wysokie bezrobocie przestało być problemem, tą zmorą III Rzeczpospolitej.

Zdaniem wicepremiera filar Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pod hasłem „reindustrializacja: zadziałał i zadziałało też przyciąganie nowych zaawansowanych technologii. – Rozwój stref ekonomicznych w kierunku wysoko zaawansowanych technologii i w ogóle przemysłu zadziałał i teraz przemysł jest takim rozsadnikiem kolejnych miejsc pracy – powiedział. Dodał, że rozwój Polski jest skierowany w kierunku małych miejscowości.
10:51 15.11.2017
– Chcemy przestawić polską gospodarkę na tory inwestycji, innowacyjności, eksportu – powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że długoterminowo ma następować dalsza konsolidacja finansów publicznych. – My chcemy przestawić gospodarkę - i to się powoli udaje - na tory inwestycji, innowacyjności, eksportu - bo nie znam żadnej gospodarki na świecie, w historii w ostatnich 100 lat, która odniosłaby spektakularny sukces bez bardzo mocnego eksportu. (...) Eksport i oszczędności, w szczególności krajowe, oraz innowacje mają generować zwiększony poziom inwestycji, inwestycji innowacyjnych – powiedział wicepremier. Ocenił, że „reindustrializacja jest fantastycznym kołem zamachowym na przyszłość”.
10:49 15.11.2017
– Gdyby nie rządowy program 500 plus, z kraju wyjechałoby 1 mln osób – ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki. – Rozwijamy gospodarkę, żeby w Polsce zatrzymać jak najwięcej osób – podkreślił.

– Taka jest rzeczywistość, że po to my rozwijamy gospodarkę, żeby tutaj zatrzymać jak najwięcej ludzi – zaznaczył Morawiecki. Zwrócił uwagę, że przez 8 lat rządów poprzedników (koalicji PO-PSL) z kraju, m.in. za pracą, wyjechało 2 mln osób. – To, co zrobiliśmy w polityce społecznej, było fundamentalnym naprawieniem błędów z III RP – dodał wicepremier.
Zobacz więcej