RAPORT

Wojna na Ukrainie

Książę Karol antysemitą? Wyciekł kompromitujący list

Książę Karol znalazł się w ogniu krytyki (fot. PAP/EPA/RAJAT GUPTA)
Książę Karol znalazł się w ogniu krytyki (fot. PAP/EPA/RAJAT GUPTA)

– Żydzi winnymi niepokojów na Bliskim Wschodzie – ocenił książę Karol w liście do przyjaciela, do którego dotarł dziennik „Daily Mail”. Brytyjskiego następcę tronu krytykują nie tylko środowiska żydowskie, ale także spora część brytyjskiego społeczeństwa.

Brytyjczycy wolą Williama. Chcą, by zasiadł na tronie zamiast Karola

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę William powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II, a nie pierwszy w linii sukcesji jego...

zobacz więcej

List, który wywołał skandal, książę wysłał w 1986 roku do swojego przyjaciela sir Laurensa Jana van der Posta, zmarłego w 1996 roku południowoafrykańskiego odkrywcy, ojca chrzestnego księcia Williama.

Karol stwierdza w nim, że zarówno Arabowie, jak i zamieszkujący Bliski Wschód Żydzi są ludami pochodzenia semickiego i jako tacy mogliby się bez problemu ze sobą dogadać. Książę ocenia jednak, że napływ Żydów aszkenazyjskich z Europy, głównie z Polski, który nastąpił w latach powojennych, stanął temu na przeszkodzie.

W innym miejscu swojego listu Karol zastanawia się bowiem, czy jakiś amerykański polityk da w końcu radę przeciwstawić się żydowskiemu lobby i jego wpływom. Właśnie ta uwaga najbardziej oburzyła środowiska żydowskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej