KRS ulega. Nowa szansa dla asesorów

Przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Konflikt na linii Krajowa Rada Sądownictwa – Ministerstwo Sprawiedliwości wydaje się być zażegnany. Rada zdecydowała, że powołane przez nią cztery zespoły przejrzą w środę dokumentację asesorów i decyzje w ich sprawie będą podejmować indywidualnie – informuje „Rzeczpospolita”.

88 proc. członków wybieranych przez Sejm. Jak się zmieniało stanowisko PO ws. KRS

Władza sądownicza w swojej większości musi być wybierana przez samorząd sędziowski, bo na tym polega trójpodział władzy – w ten sposób lider...

zobacz więcej

Gazeta zwraca uwagę, że ruch KRS przełamuje impas, który dotyczył 265 osób powołanych na asesorów przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. 30 października Rada zgłosiła wobec nich sprzeciw, wobec rzekomych braków formalnych w dokumentacji.

Resort nie zgadzał się z tą argumentacją. W uspokojeniu sytuacji pomógł tzw. okrągły stół, który zwołał przewodniczący KRS. Głos zabrali też asesorzy. Po raz pierwszy przyznano wtedy, że jest szansa, by raz jeszcze sprawdzono ich dokumenty.

We wtorek po południu na posiedzeniu zebrała się Krajowa Rada Sądownictwa. Przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski złożył wniosek o zastosowanie art. 45 ustawy o KRS. Ten stanowi, że w przypadku ujawnienia nowych okoliczności Rada może z urzędu lub na wniosek uczestnika postępowania ponownie rozpatrzyć sprawę.

źródło:
Zobacz więcej