Turecki trop Amber Gold. Spółki OLT miały być sprzedane za symboliczną złotówkę

Jednym z przewoźników, który miał przejąć spółki OLT, miały być linie Turkish Airlines (fot. Wiki/Aktug Ates)

Nowy wątek afery Amber Gold. Śledczy badają, czy spółki OLT miały być kupione przez zagraniczne spółki przewozowe, m.in. przez Turkish Airlines i Air Berlin – ujawnia „Rzeczpospolita”.

Upadłość Amber Gold powodem problemów Air Berlin? „Marcin P. chciał sprzedać im LOT”

Klęska Amber Gold i jej dziecka OLT Express mogły być jedną z przyczyn upadłości niemieckich linii lotniczych Air Berlin – uważa Zbigniew Kuźmiuk....

zobacz więcej

Na nieznany dotąd ślad związany z lotniczymi inwestycjami spółki Amber Gold natrafiła łódzka prokuratura. – Żeby zbadać ten wątek, skierowaliśmy wnioski o pomoc prawną do Turcji oraz Niemiec – tłumaczy prok. Krzysztof Bukowiecki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Jeden ze śledczych wskazał, że sprawdzenia wymaga podejrzenie, że spółki z grupy OLT miały być sprzedane za symboliczną złotówkę niemieckim oraz tureckim liniom lotniczym świadczącym przewozy.

Wnioski o pomoc prawną

– Ponieważ takie informacje pojawiają się w aktach śledztwa, chcemy ustalić, czy tego rodzaju zamiary w ogóle istniały – przyznaje Bukowiecki. – We wnioskach o pomoc prawną do Niemiec i Turcji pytamy więc między innymi o to, czy były prowadzone jakiekolwiek rozmowy na ten temat, a jeżeli tak, to kto je prowadził oraz jaki był ich finał – zaznacza prokurator.

O tym, że niemiecka firma interesowała się spółką OLT Express – miała rzekomo przejąć samoloty i leasingi – mówił podczas przesłuchania przed sejmową komisją śledczą były prezes Amber Gold Marcin P., jednak wątek podobnych zabiegów ze strony przewoźnika z Turcji to już nowość.

W październiku linia Air Berlin ogłosiła zakończenie działalności ze względu na bankructwo. Drugi pod względem wielkości niemiecki przewoźnik funkcjonował na rynku od 38 lat.

źródło:
Zobacz więcej