„To lincz, działanie pod dyktando Rosji”, „manipulacja komisji Millera”

– To oznacza wielką manipulację dokonaną przez komisję Jerzego Millera. Generała Błasika czyni się sprawcą katastrofy – powiedział w „Minęła dwudziesta” Jerzy Jachowicz z tygodnika „Sieci”. – Odnoszę wrażenie, że przewodniczący komisji miał już wcześniej napisaną wersję – ocenił Dariusz Loranty, były negocjator policyjny.

„Może być to głos (...) któregoś z pilotów”. Kolejne stenogramy z komisji Millera

Kolejny fragment stenogramu z posiedzenia tzw. komisji Millera, która badała katastrofę smoleńską, opublikowała we wtorek TV Republika. W zapisie...

zobacz więcej

Goście programu „Minęła dwudziesta” komentowali kolejny fragment stenogramu z posiedzenia tzw. komisji Millera, która badała katastrofę smoleńską. W zapisie jest wątek obecności w kabinie pilotów dowódcy Sił Powietrznych gen. broni Andrzeja Błasika. Z rozmów wynika, że członkowie komisji ustalali między sobą szczegóły bez poparcia ich w materiale dowodowym.

Dorota Kania z Telewizji Republika powiedziała w TVP Info, że z tego wynika, że nie było generała Błasika w kokpicie tupolewa.
– Komisja ustaliła między sobą, że generał będzie, choć go tam nie było. Nie było żadnych dowodów na to, że był tam generał Błasik – stwierdziła. – To był lincz, działanie pod dyktando Rosji – oceniła Kania.

„Była teza"

– Odnoszę wrażenie, że przewodniczący komisji miał już wcześniej napisaną wersję. To można jeszcze było poddać wtórnym badaniom w krakowskim instytucie. Natomiast założenie, że to ma być ten człowiek w tej części samolotu, który uległ katastrofie, od początku emanuje z tej wypowiedzi – ocenił Dariusz Loranty, były negocjator policyjny. Wyjaśnił, że komisje do badania wypadków powoływane są po to, by dla prokuratury przygotować w miarę rzetelny materiał. – To poddaje w wątpliwość rzetelność materiału, bo fałszowanie dowodów w sprawie polega nie tylko na tym, że mają zniknąć. Polega też na tworzeniu innych. I to świadczy ewidentnie procesowo, że tutaj była pewna teza, którą realizowano – powiedział Loranty.

Zdaniem Jerzego Jachowicza z tygodnika „Sieci” nagrania pokazują, że mamy do czynienia z wielką manipulacją dokonaną przez komisję Jerzego Millera. – Generała Błasika czyni się sprawcą katastrofy – powiedział publicysta i zauważył, że jednocześnie pokazano generała jako kogoś, kto narzuca rozwiązania.źródło:
Zobacz więcej