100 milionów dolarów dla Litwy, Łotwy i Estonii od USA na odstraszanie Rosjan

Rosyjskie ćwiczenia Zapad na Bałtyku (fot. REUTERS/Alexei Druzhinin/RIA Novosti/Kremlin)

Kraje bałtyckie otrzymają od Stanów Zjednoczonych 100 milionów dolarów. Środki mają być przeznaczone na działania związane z odstraszaniem Rosjan.

Ukraińscy politolodzy, którzy zginęli w drodze z Polski, mogli zostać zabici

Śmierć czterech ukraińskich politologów i dziennikarza, którzy zginęli we wrześniu w wypadku samochodowym, wracając z konferencji naukowej w...

zobacz więcej

Pieniądze, które USA chcą przekazać Litwie, Łotwie i Estonii mają być wykorzystane na wzmocnienie obrony przeciwko rosyjskiej agresji – poinformowała agencja BNS. Są to środki, które mają się znaleźć w przyszłorocznym budżecie wojskowym Stanów Zjednoczonych. Agencja zaznacza, że w ubiegłym tygodniu taką informację przekazali szefowie komitetów obrony Kongresu i Senatu USA.

Stany Zjednoczone wielokrotnie zapewniały o swoim wsparciu dla krajów bałtyckich. Pod koniec października naczelny dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie, generał Ben Hodges, obserwował na Litwie ćwiczenia „Żelazny Wilk II”. Mówił wtedy, że pomimo iż amerykańscy żołnierze nie przebywają w tym kraju na stałe, to i tak będą wysyłani do udziału w różnego rodzaju manewrach, które będą się tam odbywać.

Litwa planuje od przyszłego roku przeznaczyć na obronę ponad 2 procent swojego PKB.

źródło:
Zobacz więcej