RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Będzie ratunek dla cierpiących na cukrzycę typu 1? Polacy pracują nad sztuczną trzustką

Polacy pracują nad sztuczną trzustką (fot. Shutterstock/Pressmaster)
Polacy pracują nad sztuczną trzustką (fot. Shutterstock/Pressmaster)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej imienia Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk pracują nad sztuczną, bioniczną trzustką. Prace prowadzone są, między innymi, we współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Trzustka z drukarki

zobacz więcej

Za parę lat, jeśli projekt się powiedzie, chorzy na cukrzycę typu pierwszego będą mieli zupełnie innowacyjną metodę leczenia. – Bioniczna trzustka będzie wszczepiona do organizmu człowieka – mówi profesor Agnieszka Dobrzyń z Pracowni Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych Instytutu imienia Nenckiego. Trzustka będzie wykonana z polimerów, które będzie można wszczepić do ciała człowieka. Wewnątrz będą znajdowały się wyspy trzustkowe wyhodowane z komórek macierzystych pobieranych z tkanki tłuszczowej albo ze szpiku kostnego pacjenta i przekształcone w komórki wydzielające insulinę i glukagon.

– Już dziś można przeszczepić trzustkę albo wyspy trzustkowe – podkreśla profesor Agnieszka Dobrzyń. Natomiast tego typu przeszczepy wiążą się z ogromnym obciążeniem dla pacjenta w postaci terapii immunosupresyjnej. Dlatego wyspy trzustkowe w bionicznej trzustce będą pochodziły z własnych komórek macierzystych. W tym wypadku przeszczep nie będzie wymagał podawania leków immunosupresyjnych.

Profesor Agnieszka Dobrzyń dodaje, że narząd będzie wykonany w technologii 3D. Biodrukowanie narządów jest już wykorzystywane w medycynie. – Do tworzenia narządów na drukarce 3D będą wykorzystane polimery, które są akceptowane przez ciało człowieka – wyjaśnia profesor.

Projekt otrzymał dofinansowanie, między innymi, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nad sztuczną trzustką pracują również naukowcy w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Holandia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej