Julia Przyłębska: Sędzia odmówił wszczęcia postępowania wobec byłego prezesa TK

Jerzy Stępień (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

– Rzecznik dyscyplinarny sędzia TK Stanisław Rymar odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec byłego prezesa Trybunału Jerzego Stępnia – powiedziała we wtorkowym wywiadzie dla PAP prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska.

Prezes TK Julia Przyłębska: Sprawa reparacji pozostaje otwarta

– Dla mnie sprawa jest otwarta – stwierdziła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska sprawę reparacji od Niemców za II wojnę światową....

zobacz więcej

– Otrzymałam właśnie postanowienie rzecznika dyscyplinarnego sędziego Stanisława Rymara o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz zażalenie na to postanowienie – powiedziała prezes TK. Dodała, że z zażalenia wynika, iż „rzecznik nie odniósł się do podstawowego zarzutu wniosku, a całość zgromadzonego materiału dowodowego potraktował wybiórczo i dowolnie”.

Prezes Przyłębska podkreśliła, że nie może mówić o szczegółach. – Można jedynie przypuszczać, że to kolejny przykład blokowania postępowań dyscyplinarnych, bo przecież nie było problemu, aby pochylić się nad wnioskiem i rozpoznać go w całości – podkreśliła.

Informację o wszczęciu postępowania wobec Stępnia (prezesa TK w latach 2006-2008, a dziś - sędziego TK w stanie spoczynku) Przyłębska podała w sierpniu br. Powodem był jego „czynny udział w politycznej demonstracji”. – Przecież pan sędzia Stępień może zrzec się stanu spoczynku i wtedy może dowolnie uczestniczyć w życiu politycznym. Nie może być tak, że sędzia w stanie spoczynku aktywnie uczestniczy w politycznych wiecach – mówiła prezes TK.

Prezes Julia Przyłębska na trybunach Narodowego. „Przynosi szczęście”

Polskiej reprezentacji w drodze na mundial kibicował w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Na trybunach Stadionu Narodowego była też prezes TK, Julia...

zobacz więcej

Kontrowersyjny sędzia Stępień

Media podawały, że Stępień brał udział w jednym z marszów organizowanym przez Platformę Obywatelską. – W Polsce w tej chwili toczy się wojna nie tylko o kształt praworządności, nie tylko o pozycję Trybunału Konstytucyjnego czy służby cywilnej, a także samorządu terytorialnego. W Polsce toczy się w tej chwili wojna o wszystko – mówił wtedy b. prezes, jak podawała „Gazeta Wyborcza”.

Stan spoczynku to swego rodzaju „emerytura” sędziego po zakończeniu kadencji. Sędzia TK w stanie spoczynku nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów; zachowuje jednak prawo wypowiadania się w sprawach publicznych.

Sędzia TK w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem

Zgodnie z prawem sędzia TK w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem - tak jak sędzia w stanie czynnym - za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności sędziego, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK lub inne nieetyczne zachowanie, mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości.

Zawiadomienie o popełnieniu przez sędziego Trybunału takiego przewinienia może do prezesa Trybunału złożyć sędzia TK lub Prezydent RP na wniosek Prokuratora Generalnego, po zasięgnięciu opinii I Prezesa Sądu Najwyższego. Jeżeli rzecznik dyscyplinarny nie znajduje podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego na żądanie uprawnionego podmiotu, wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia. W terminie siedmiu dni od dnia doręczenia tego postanowienia podmiotowi, który złożył zawiadomienie, służy zażalenie do sądu dyscyplinarnego I instancji.

źródło:

Zobacz więcej