Polscy naukowcy stworzą opaskę zaciskową do montażu satelitów

Zlecenie na opracowanie clamp bandu firma SENER Polska otrzymała z Europejskiej Agencji Kosmicznej (fot. NASA)

Polscy inżynierowie opracowują clamp band - opaskę zaciskową, umożliwiającą łączenie satelitów np. z rakietą nośną. Stalowa taśma o grubości zaledwie 3 mm musi utrzymać ciężar nawet 10-tonowego satelity i wytrzymać pracę w ekstremalnych warunkach.

Co w kosmosie piszczy? Od dzisiaj Polacy mają swój nasłuch na Wszechświat

Polscy naukowcy nasłuchują sygnałów nadanych z kosmosu. Wykorzystują do tego system specjalnych anten zainstalowanych w Bałdach koło Olsztyna. Czy...

zobacz więcej

Zlecenie na opracowanie clamp bandu firma SENER Polska otrzymała z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). „Clamp band można porównać do wielkiej opaski zaciskowej. To jedyny element łączący satelitę z urządzeniem do transportu lub rakietą nośną. Jeśli clamp band zawiedzie, warty setki milionów euro satelita roztrzaska się o Ziemię. Połączenia tego typu muszą być niezwykle wytrzymałe i łatwe w montażu” – informuje SENER Polska.

3 mm taśma utrzyma 10 ton

Projektowane przez SENER Polska urządzenie będzie ważyło około 60 kg. Jego średnica to 1,7 metra, a główny element – stalowa taśma będzie miała grubość zaledwie 3 mm. Clamp band musi utrzymać ciężar satelity ważącego 10 ton. Dodatkowo będzie on wykorzystywany w ekstremalnych warunkach próżni i temperatur od minus 40 do plus 70 stopni Celsjusza. Celem kontraktu przyznanego przez ESA firmie SENER Polska jest rozwój technologii produkcji i testowania clamp bandów. Po jego zakończeniu w 2018 roku firma z Polski dołączy do wąskiego grona europejskich producentów tego typu urządzeń, co powinno wpłynąć na wzrost konkurencji na rynku i obniżenie kosztów produkcji. Jak podano w komunikacie, ostatecznym rezultatem realizowanego przez SENER Polska kontraktu będzie zarówno clamp band, jak i stanowisko testowe, które pozostanie w kraju i będzie służyło do sprawdzania funkcjonalności kolejnych urządzeń.

Pieniądze na rozwój technologii

Niedawno zakończył się pierwszy etap projektu - ESA zaakceptowała wstępne rozwiązania technologiczne oraz propozycje testów, jakim będzie poddawany wyprodukowany w Polsce clamp band. Kontrakt realizowany jest w ramach programu „Polish Industry Incentive Scheme”. Przez pierwsze 5 lat członkostwa w ESA podmioty z Polski otrzymują fundusze na rozwój technologii i kompetencji, aby dostosować swoje możliwości do udziału w projektach europejskiej agencji. Dzięki zdobyciu nowych umiejętności firmy z Polski mogą skuteczniej walczyć o kolejne kontrakty i współpracować w ich realizacji z lokalnymi podwykonawcami.

– Zdobycie kontraktu w ramach Incentive Scheme umożliwia nam wciąganie do przemysłu kosmicznego firm z innych sektorów, które nawet nie myślały, że mogą być jego częścią. Projekt clamp bandów zostanie zrealizowany w całości w naszym kraju, począwszy od zaprojektowania przez inżynierów z SENER Polska, po produkcję i testy u naszych partnerów – podkreśla Kamil Grassmann, kierownik projektów w SENER Polska. Głównym inżynierem w projekcie clamp bandów jest Paweł Kozłowski - jeden z ośmiu zwycięzców pierwszej edycji programu stażowego Agencji Rozwoju Przemysłu „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. Staż w SENER Polska zaczął niemal rok temu.

źródło:

Zobacz więcej