Wpadł w pułapkę kłusowników. Uratowali go funkcjonariusze Straży Granicznej

Złapany w pułapkę wilk był w opłakanym stanie (fot. Dariusz Morsztyn / lasy.gov.pl)

W sobotę niedaleko granicy Polski i obwodu kaliningradzkiego funkcjonariusze Straży Granicznej z Węgorzewa natrafili na dorosłego samca wilka złapanego w pułapkę kłusowników. Dzięki szybkiej akcji zwierzę, pochwycone w pętlę ze stalowej linki, udało się uratować.

Aktywiści z Obozu dla Puszczy usłyszą zarzuty

Aktywiści, którzy wczoraj okupowali budynek Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, by sprzeciwić się pracom prowadzonym w Puszczy Białowieskiej,...

zobacz więcej

W akcji ratowniczej, poza funkcjonariuszami Straży Granicznej, uczestniczyli Dariusz Morsztyn z Osady Ekologicznej Republika Ściborska oraz Stowarzyszenie dla Natury „Wilk", które udzieliło wsparcia merytorycznego. Wilk został uwolniony z pułapki, najprawdopodobniej zastawionej przez kłusowników, a następnie przetransportowany do prowadzonego przez Lasy Państwowe Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „Napromek".

Basior, czyli dorosły samiec wilka, wraca obecnie do zdrowia pod opieką leśniczego Lecha Serwotki i lekarza weterynarii Jacka Kopczyńskiego. Zwierzę zostało przebadane, pobrano również próbki krwi do badań i analiz genetycznych.

– Rokowania są naprawdę dobre, biorąc po uwagę ryzyko oraz stres, jaki przeżyło to biedne zwierzę na skutek okrucieństwa kłusowników – powiedział leśniczy Lech Serwotka.

– Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu tak wielu osób udało mu się w porę udzielić odpowiedniej pomocy – dodał leśnik.

źródło:
Zobacz więcej