RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łańcuch wulkanów pod dnem morza. „Dotąd o nich nie wiedzieliśmy”

Wulkany znajdują się na głębokości od kilkudziesięciu do ponad 3 tys. metrów pod poziomem morza (fot. Pixabay)
Wulkany znajdują się na głębokości od kilkudziesięciu do ponad 3 tys. metrów pod poziomem morza (fot. Pixabay)

Siedem wulkanów odkryli naukowcy pod dnem Morza Tyrreńskiego we Włoszech. Tworzą one łańcuch długości 90 km. Naukowcy zapewniają, że są nieaktywne.

Ewakuują całą wyspę. Wulkan może wybuchnąć w każdej chwili

Władze oceanicznego państwa Vanuatu zarządziły obowiązkową ewakuację 11 tys. mieszkańców wyspy Ambae. Przyczyną jest aktywność wulkanu Manaro Voui,...

zobacz więcej

Odkrycia dokonali uczeni z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Krajowego Komitetu Badań Naukowych oraz specjaliści z Nowej Zelandii.

– Południową część Morza Tyrreńskiego charakteryzuje obecność licznych wulkanów – przypomniał koordynator grupy, która prowadziła nowy projekt badawczy, wulkanolog Guido Ventura. – O siedmiu odkrytych obecnie wulkanach dotąd jednak nie wiedziano – przyznał.

Wszystkie, z ośmioma wcześniej zidentyfikowanymi, tworzą tzw. łańcuch Palinuro. Znajduje się on na głębokości od 3,2 tys. do 80 metrów pod poziomem morza.

Ventura wyjaśnił włoskim mediom, że nieznane dotąd podwodne wulkany rozciągają się w pasie, położonym prawie 100 km na południe od wybrzeży w rejonie miasta Salerno w Kampanii do wysokości miasteczka Sangineto w Kalabrii, w odległości 30 km od jego brzegów.

Według naukowców wulkany te są większe od innych, które są w tym rejonie morza. Przyznają, że aktywne były na pewno, ale – jak oceniają 300-800 tys. lat temu, choć nie można też wykluczyć, że były aktywne w czasach późniejszych.

Obserwację odkrytych wulkanów prowadzono m. in. przy pomocy zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego.

źródło:

Zobacz więcej