RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Rosja zagraża europejskiemu porządkowi”

Theresa May wygłosiła coroczne przemówienie premiera w londyńskim City (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)
Theresa May wygłosiła coroczne przemówienie premiera w londyńskim City (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Brytyjska premier Theresa May oskarżyła rosyjskie władze o próbę destabilizacji zachodnich demokracji za pomocą propagandy, cyberataków i ingerowania w procesy wyborcze. – Wiemy, co robicie i nie uda wam się osiągnąć sukcesu – powiedziała.

Brytyjczycy podejrzewają Kaspersky Lab o szpiegostwo

Brytyjski wywiad GCHQ podejrzewa, że program antywirusowy rosyjskiej firmy Kaspersky Lab, który trafił za darmo do ponad 2 mln klientów banku...

zobacz więcej

W wystąpieniu na poniedziałkowej kolacji zorganizowanej przez Lorda Mayora, honorowego burmistrza finansowej dzielnicy Londynu City, May bezprecedensowo skrytykowała działania Kremla, oceniając, że „zagrażają porządkowi międzynarodowemu, jaki znamy”.

– Nielegalna aneksja Krymu przez Rosję była pierwszym od czasu II wojny światowej przypadkiem siłowego zabrania terytorium innemu suwerennemu państwu w Europie. Od tego czasu Rosja zasiała konflikt w Donbasie, wielokrotnie naruszyła przestrzeń powietrzną wielu europejskich państw i zorganizowała ciągłą kampanię cyberszpiegostwa i zakłóceń, w co wlicza się ingerencja w wybory, a także złamanie systemów m.in. duńskiego ministerstwa obrony i Bundestagu – tłumaczyła May.

Szefowa rządu dodała, że Kreml próbuje „uczynić z informacji broń, wykorzystując państwowe organizacje medialne, aby zamieszczać fałszywe artykuły i poprawiane komputerowo obrazki, które mają siać niezgodę na Zachodzie i podkopywać nasze instytucje”.

„Prosty przekaz” dla Rosji

Zwracając się bezpośrednio do rosyjskich władz May powiedziała, że ma dla nich „bardzo prosty przekaz: wiemy co robicie i nie uda wam się osiągnąć sukcesu, bo nie doceniacie wytrzymałości naszych demokracji, ciągłej atrakcyjności wolnych i otwartych społeczeństw, a także siły zobowiązania zachodnich państw do sojuszy, które nas wiążą”.

Jak podkreśliła, „Wielka Brytania zrobi wszystko, co konieczne, aby ochronić siebie oraz będzie pracować z naszymi sojusznikami, aby chronić także ich”. Jako przykład działań podejmowanych przez rząd w Londynie, szefowa rządu wskazała na reformę NATO, która pozwoli „zwalczać wrogie działania rosyjskie”. Wymieniła też zwiększenie wysiłków w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także wzmocnienie pomocy militarnej i gospodarczej dla Ukrainy.

Wtorkowe wydanie dziennika „The Times” poinformowało, że May zdecydowała się na tak ostre komentarze dotyczące Rosji w obliczu „rosnącego zaniepokojenia” aktywnością Rosji w obszarze propagandy w internecie, w tym pod kątem ubiegłorocznego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej