Spór o nazwę kraju. Grecja nie odpuszcza

Macedończycy odzyskali niepodległość w 1991 roku (fot. Jamie McDonald/Getty Images)

Wieloletni spór o nazwę republiki Macedonii wciąż bez rozwiązania. Nadzieję na jego zakończenie wyraził premier dawnej republiki jugosłowiańskiej Zoran Zaew, który liczy, że Skopje i Ateny wypracują wkrótce porozumienie.

Dantejskie sceny w macedońskim parlamencie. Ranny lider socjaldemokratów

Przywódca socjaldemokratów Zoran Zaew został lekko ranny w bójce na pięści, gdy do sali obrad parlamentu Macedonii wdarł się w czwartek po południu...

zobacz więcej

Od czasu ogłoszenia w 1991 r. niepodległości Macedonii Grecja wiedzie z nią zażarty spór o nazwę państwa, dla którego przeforsowała na forum Unii Europejskiej oficjalne określenie „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” (akronim angielski FYROM).

Zdaniem Grecji używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Ateny od lat na tym tle blokują wysiłki Skopje, aby wstąpić do NATO i Unii Europejskiej.

– 21 listopada będzie pierwsze spotkanie z ONZ-owskim mediatorem Matthew Nimetzem i mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie – powiedział Zaew po spotkaniu ze swym słoweńskim odpowiednikiem Miro Cerarem. Szef macedońskiego rzadu dodał, że ma nadzieję na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Unią w przyszłym roku.

Będzie to pierwsze od objęcia władzy w Macedonii w czerwcu przez socjaldemokratę Zaewa jego spotkanie z mediatorem ONZ.

Poprzedni premier Macedonii Nikoła Gruewski w trakcie swych prawie 10-letnich rządów stawiał na nacjonalizm i sprzeciw wobec greckich żądań zmiany państwa.

źródło:

Zobacz więcej