Po długiej i ciężkiej chorobie odeszła Alina Janowska. Miała 94 lata

Nie żyje Alina Janowska. Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nestorka polskiej sceny odeszła po długiej i ciężkiej chorobie. Smutną informację przekazał prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Aktorka znana z wielu popularnych filmów i seriali, podczas powstania warszawskiego była łączniczką 8. kompanii Batalionu "Kiliński" w Śródmieściu.

„Mama myśli, że jestem jej mężem”. Odważne wyznanie syna Janowskiej

Uwielbiana przez wiele pokoleń aktorka Alina Janowska od kilku lat zmaga się z chorobą Alzheimera. Jej syn Michał Zabłocki właśnie napisał jej...

zobacz więcej

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna debiutowała w 1943 roku. Jej pierwszy występ zapowiadał Jerzy Waldorff, a akompaniowali jej Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik. Po wojnie trafiła do łódzkiego Teatru Syrena, grała w kabarecie Gong.

W Syrenie wypatrzył ją asystent Leonarda Buczkowskiego i tak znalazła się na planie „Zakazanych piosenek” (1946). W 1946 roku ukończyła Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi. W 1948 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny.

Się kręci, czyli 60 lat seriali TVP

Widzowie je kochali miłością czystą i wierną. I kochają nadal. Seriale TVP mogą się pochwalić oglądalnością tak dużą, że hollywoodzcy producenci...

zobacz więcej

W latach 40. wystąpiła jeszcze w filmie „Skarb”. Później grała między innymi w serialach „Wojna domowa”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Czterdziestolatek”, a ostatnio w „Złotopolskich”.

Ostatni raz pojawiła się publicznie w marcu 2013 roku podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie świętowała swój jubileusz pracy artystycznej. Cierpiała na chorobę Alzheimera.

Podczas II wojny światowej Alina Janowska była aresztowana za współpracę z Podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. Wzięła udział w powstaniu warszawskim. Pod pseudonimem „Alina” służyła jako łączniczka w dowództwie Batalionu „Kiliński”.

źródło:

Zobacz więcej