RAPORT

Pogarda

Policja: W Marszu Niepodległości brało udział ok. 60 tys. osób

Uczestnicy Marszu Niepodległości 2017 na Moście Poniatowskiego w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)
Uczestnicy Marszu Niepodległości 2017 na Moście Poniatowskiego w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

W Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy, brało udział ok. 60 tys. osób - poinformował komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Dodał, że wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości w Polsce zabezpieczało 13 tys. policjantów.

W Warszawie i całym kraju. Obchody Narodowego Święta Niepodległości [RELACJA]

Uroczystości z udziałem władz w Warszawie i Krakowie, stołeczny Marsz Niepodległości, w którym uczestniczyło ok. 60 tys. osób i biało-czerwone...

zobacz więcej

– Generalnie możemy mówić o bardzo spokojnym i bezpiecznym przebiegu wszystkich tych uroczystości (związanych ze Świętem Niepodległości – red.) – ocenił Szymczyk.

Komendant dodał, że w 308 zgromadzeniach, które odbywały się w całym kraju, brało udział ponad 65 tys. osób. Pytany, ile osób według szacunków policji uczestniczyło w stołecznym Marszu Niepodległości, powiedział, że było to ok. 60 tys. osób.

Nadinsp. Szymczyk wyjaśnił, że w zabezpieczeniu wszystkich imprez i uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości brało udział 13 tys. funkcjonariuszy. Najwięcej, bo 6,1 tys. policjantów było w Warszawie. Uroczystości poza stolicą zabezpieczało z kolei 6,9 tys. policjantów.

Kontrmanifestacja Obywateli RP

Szymczyk był pytany o zatrzymanie grupy Obywateli RP, którzy manifestowali w pobliżu trasy Marszu Niepodległości.

– Policja przewiozła do komendy 45 osób manifestujących przy trasie Marszu Niepodległości, nikogo nie zatrzymała, żadnej z tych osób nie przedstawiono zarzutu; wobec dwóch osób wszczęto czynności wyjaśniające – powiedział komendant główny policji.

– Wobec wszystkich tych osób wykonano czynności związane z ustaleniem tożsamości celem wykonania dalszych czynności związanych z popełnieniem wykroczenia z artykułu 52 Kodeksu wykroczeń, czyli zakłóceniu legalnego zgromadzenia – wyjaśnił komendant główny policji.

Jak mówił, na jednym z banerów kontrmanifestantów pojawiły się elementy, które w ocenie Policji związane są z propagowaniem treści faszystowskich.

– Ale ten materiał będzie podlegał dopiero ocenie biegłego i prokuratury, dopiero wtedy podejmiemy dalsze czynności co do tych osób – zaznaczył.

Podkreślił, że interwencja została podjęta na wniosek „organizatorów legalnie zgłoszonego, cyklicznego zgromadzenia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej