„Niepodległość nie jest dana raz na zawsze”

Prezydent Andrzej Duda podkreslił wagę szukania porozumienia (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia – podkreślił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości

W Warszawie i całym kraju. Obchody Narodowego Święta Niepodległości [RELACJA]

Uroczystości z udziałem władz w Warszawie i Krakowie, stołeczny Marsz Niepodległości, w którym uczestniczyło ok. 60 tys. osób i biało-czerwone...

zobacz więcej

Podczas centralnych uroczystości Święta Niepodległości prezydent Duda podkreślał, że „musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności”. – O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie – zaznaczył.

Jak dodał, musimy też pamiętać, że w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. – Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela – zaznaczył.

Ponad podziałami

– To jest ponad wszystkim, ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór choćby nawet najbardziej zdecydowany musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia – zwrócił uwagę prezydent.

Zaznaczył, że tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. – Takie, których nigdy nie uda się już złamać. Takie, których nigdy nie uda się usunąć. Takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polski z mapy – przyznał Andrzej Duda.

Jarosław Kaczyński: To jedna z najistotniejszych dat w polskiej historii

– Dziś mamy czas odbudowy wartości, które przez lata były pomiatane – powiedział prezes PiS. – Odrzucamy politykę pedagogiki wstydu,...

zobacz więcej

Przemawiając na pl. Piłsudskiego prezydent wskazał, że to miejsce symboliczne, gdzie dawniej stał Pałac Saski, a obecnie plac ten nosi imię jednego z twórców, ojców polskiej niepodległości.

Walczyli o niepodległość

Andrzej Duda podziękował marszałkom Sejmu i Senatu, posłom i senatorom za uchwalenie ustawy w związku z narodowymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – Preambuła do tej ustawy, jej pierwsze zdanie – wspominają właśnie o tych najważniejszych osobach, którym tę niepodległość zawdzięczamy. Tę niepodległość, która wróciła po wielu trudach w 1918 roku. Tą niepodległość, o którą tylu walczyło – mówił prezydent.

– Ich nazwiska niech będą w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego – to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce tak. Myśl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko – dodał.

„Musimy budować patriotyzm wpatrzony w przyszłość, ale z korzeniami w przeszłości”

– Musimy budować nowy patriotyzm. Patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale musi mieć też korzenie, musi mieć też korzenie w przeszłości –...

zobacz więcej

Wzajemny szacunek

Jak ocenił, wszystkich Ojców Niepodległości dzieliły różne idee, ale szanowali się mimo różnic poglądów.

Podkreślając wyjątkowość miejsca, powiedział: „Kilka lat po odzyskaniu niepodległości na tym placu (marszałka Józefa Piłsudskiego – przyp. red.) tak, jak dziś stali polscy żołnierze, stali rodacy, którzy zgromadzili się na wielkiej, patriotycznej uroczystości (...) złożenia pod arkadami Pałacu Saskiego trumny ze zwłokami chłopca, wydobytego z grobu pod Lwowem, obrońcy Rzeczypospolitej, który poległ w walce za Polskę, nieznanego żołnierza, ochotnika który ściskał w martwej dłoni maciejówkę”.

Jak dodał, „wtedy ci, którzy tu stali doskonale wiedzieli, co to znaczy o wolną Polskę walczyć, wtedy ci, którzy tu stali, doskonale wiedzieli, jaka jest cena niepodległości i wolności”.

Andrzej Duda przypomniał słowa ks. prałata Antoniego Szlagowskiego wypowiedziane podczas tej uroczystości, które – jego zdaniem – „muszą być zapamiętane i wyryte w sercach wszystkich Polaków, po wszystkie pokolenia”. – Po to, żeby istniała wolna Polska – uzasadnił prezydent.

źródło:

Zobacz więcej