„Musimy budować patriotyzm wpatrzony w przyszłość, ale z korzeniami w przeszłości”

Śp. Lech Kaczyński podkreślił, że Polska zasłużyła na miejsce w Europie (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

– Musimy budować nowy patriotyzm. Patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale musi mieć też korzenie, musi mieć też korzenie w przeszłości – powiedział śp. prezydent Lech Kaczyński podczas ostatnich obchodów Święta Niepodległości przed tragiczną śmiercią w katastrofie smoleńskiej. – Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez pamięci. Próbujemy tę pamięć uparcie budować i odbudowywać, i na tej drodze nie może być zakrętów – podkreślił.

W Warszawie i całym kraju. Obchody Narodowego Święta Niepodległości [RELACJA]

Uroczystości z udziałem władz w Warszawie i Krakowie, stołeczny Marsz Niepodległości, w którym uczestniczyło ok. 60 tys. osób i biało-czerwone...

zobacz więcej

Słowa śp. prezydenta padły przed wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego, który zmienił oblicze Unii Europejskiej. – Jeżeli będzie on rozumiany w sposób prawidłowy, to będzie postęp, to będzie sukces dla Europy, ale także i dla naszego kraju. Ale dobra interpretacja to interpretacja taka, która mówi, że Unia jest związkiem państw, ścisłym, ale ścisłym związkiem państw niepodległych, o odrębnej tożsamości, historii, a w znacznym zakresie także polityce – zaznaczył.

– To taka postawa odpowiada realiom dzisiejszej Europy. Taka postawa odpowiada także interesom naszej ojczyzny. Nikt nie będzie w Polsce przyjmował do wiadomości, że w szkołach nie wolno wieszać krzyży, nie ma na co liczyć. Być może gdzie indziej tak, ale w Polsce nie – dodał Lech Kaczyński.

– I to dzisiaj, walka o miejsce Polski w Europie, która wkroczyła w nową fazę, walka o bezpieczeństwo Polski, w tym bezpieczeństwo energetyczne, walka o rozwój gospodarczy, o modernizację kraju, ale także walka o zachowanie tych wartości, które pozwoliły nam przetrwać, które stanowią dzisiaj o naszej sile – to wszystko składa się na nowy patriotyzm – wyjaśnił.Prezydent zwrócił wówczas uwagę, że 11 listopada jest symbolem nie tylko odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów, ale powinien być także symbolem przyszłej Polski. – (…) Polski, która zajmie takie miejsce w Europie, jakie z jej ponad tysiącletniej historii, z jej bohaterskiej walki w wieku XIX i XX się należy, na które uczciwie zasłużyła – podkreślił Lech Kaczyński.

źródło:
Zobacz więcej