Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Korea Północna: Trump „niszczycielem” podżegającym do wojny nuklearnej

Donald Trump apeluje o zerwanie wszelkich relacji gospodarczych i finansowych z Koreą Płn. (fot. PAP/EPA/XINHUA)

Jest pierwsza reakcja władz Korei Północnej na wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Azji. Tamtejsze MSZ nazwało gospodarza Białego Domu „niszczycielem”, który podżega do nuklearnej wojny na Półwyspie Koreańskim.

Trump odwołał wizytę w strefie zdemilitaryzowanej przy granicy z Koreą Płn.

Prezydent USA Donald Trump odwołał niezapowiedzianą wizytę w strefie zdemilitaryzowanej na pograniczu obu Korei – informuje Biały Dom. Wcześniej...

zobacz więcej

Podczas wystąpień i rozmów z politykami Trump wielokrotnie apelował państw świata o zerwanie wszelkich relacji gospodarczych i finansowych z Koreą Północną oraz o obniżenie statusu relacji dyplomatycznych. Miałaby to być reakcja na kolejne próby jądrowe i testy rakiet balistycznych przeprowadzane przez komunistyczny reżim.

Podczas forum ekonomicznego w Wietnamie Donald Trump powiedział, że region Azji i Pacyfiku jest zakładnikiem „pokręconych fantazji” przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Wezwał także do jedności przeciwko reżimowi w Pjongjangu.

Coraz mniej czasu

Amerykański prezydent przekonywał, że w związku z rozwojem północnokoreańskiego programu nuklearnego jest coraz mniej czasu na rozwiązanie kryzysu.

Podczas wizyty w Korei Południowej Trump oświadczył, że USA są przygotowane na wypadek konieczności podjęcia działań militarnych wobec komunistycznej Korei. Choć – zastrzegł – obecnie amerykańska administracja wykorzystuje inne instrumenty nacisku na Pjongjang.

Donald Trump miał też odwiedzić koreańską strefę zdemilitaryzowaną oddzielającą dwa państwa koreańskie. Do wizyty jednak nie doszło z powodu złej pogody.

Amerykańska administracja uważa, że kluczową rolę w powstrzymaniu nuklearnych ambicji Korei Północnej do odegrania mają Chiny. Chodzi o presję gospodarczą na reżim w Pjongjangu. W czwartek podczas wizyty w Pekinie prezydent Trump wezwał chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, by działał szybko w tej sprawie. Przywódca ChRL zapewnił, że Chiny chcą i będą dążyć do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

W tym roku Pjongjang przeprowadził wiele testów rakietowych i szóstą próbę jądrową. Po raz ostatni testował rakiety pod koniec września.

źródło:
Zobacz więcej