Walka z dżihadystami – aż do ostatecznego zwycięstwa. Wspólna deklaracja Trumpa i Putina

Władimir Putin i Donald Trump rozmawiali na marginesie szczytu APEC w Wietnamie (fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL)

Choć pojawiały się wątpliwości, prezydenci USA i Rosji: Donald Trump i Władimir Putin ostatecznie spotkali się na marginesie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie. We wspólnym oświadczeniu przywódcy zgodzili się kontynuować walkę z Państwem Islamskim w Syrii aż do pokonania samozwańczego kalifatu.

Biały Dom: Nie będzie spotkania Trumpa z Putinem

Biały Dom poinformował, że nie dojdzie do osobnego spotkania Donalda Trumpa i Władimira Putina podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i...

zobacz więcej

Trump i Putin zgodzili się również, „że nie ma wojskowego rozwiązania dla konfliktu w Syrii” – wskazano w komunikacie opublikowanym przez służby prasowe Kremla.

Obie strony uzgodniły także kanały komunikacyjne, by uniknąć niebezpiecznych incydentów na Bliskim Wschodzie. Jak podał Kreml, prezydenci uznali również suwerenność, niepodległość oraz terytorialną integralność Syrii i wezwali wszystkie strony konfliktu do aktywnego udziału w procesie pokojowym w Genewie.

– Kontynuacja walki przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii „uratuje wiele ludzkich istnień” – podkreślił prezydent Trump, odnosząc się do amerykańsko-rosyjskiego oświadczenia, które uzgodnił z Putinem.

Podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie Air Force One prezydent USA stwierdził, że w Danang odbył „dwie lub trzy krótkie rozmowy” z prezydentem Rosji. Zaznaczył, że przywódcy darzą się sympatią, „jak na osoby, które się nie znają za dobrze”. Podkreślił również, że poprawa relacji z Rosją byłaby „dużą sprawą” w kwestii polityki wobec Korei Płn.

Korea Północna: Trump „niszczycielem” podżegającym do wojny nuklearnej

Jest pierwsza reakcja władz Korei Północnej na wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Azji. Tamtejsze MSZ nazwało gospodarza Białego Domu...

zobacz więcej

Rozbieżne interesy

Podczas konfliktu syryjskiego, Rosjanie wspierają politycznie i wojskowo armię prezydenta Syrii Baszara al-Asada. USA udzielają z kolei pomocy militarnej dowodzonym przez Kurdów Syryjskim Siłom Demokratycznym (SDF), które kontrolują większość syryjskich terytoriów położonych na północ od rzeki Eufrat.

W ostatnich tygodniach Państwo Islamskie doznało szeregu dotkliwych porażek w Iraku i Syrii. 17 października Ar-Rakka, była stolica samozwańczego kalifatu, została całkowicie wyzwolona z rąk dżihadystów. W czwartek syryjska armia wraz z sojusznikami, w tym libańskim Hezbollahem, odbiła z rąk islamisttów miasto Abu Kamal, ostatni duży ośrodek samozwańczego kalifatu w Syrii. Ekstremiści wciąż stawiają zbrojny opór na pustyni.

Wojna w Syrii, która w ciągu sześciu lat pochłonęła ponad 320 tys. ofiar śmiertelnych, przekształciła się w bardzo złożony konflikt, w którym intensywnie uczestniczą dżihadyści i w który są zaangażowane regionalne oraz światowe mocarstwa. Konflikt ten zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez prezydenta Asada prodemokratycznych manifestacji.

źródło:
Zobacz więcej