RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

W Warszawie i całym kraju. Obchody Narodowego Święta Niepodległości [RELACJA]

Obchody Święta Niepodległości (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Obchody Święta Niepodległości (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Uroczystości z udziałem władz w Warszawie i Krakowie, stołeczny Marsz Niepodległości, w którym uczestniczyło ok. 60 tys. osób i biało-czerwone ulice w całym kraju – tak wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości. – Najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny, ponad wszystkim, ponad podziałami ideologicznymi – mówił w 99. rocznicę odrodzenia się niepodległego państwa prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego.

Uroczysta odprawa wart, która odbyła się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie była głównym punktem obchodów. – Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia - mówił prezydent Andrzej Duda.

99 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach zaborów Polska odzyskiwała niepodległość.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
21:06 11.11.2017
20:15 11.11.2017
Dobiegł końca tegoroczny Marsz Niepodległości w Warszawie. Wiceprezes stowarzyszenia o tej nazwie, Witold Tumanowicz, uznał zgromadzenie za udane i sprawnie przeprowadzone.
19:28 11.11.2017
Prezydent w Stalowej Woli uczestniczy w V Ognisku Patriotyzmu. Andrzej Duda mówi o „stalowej woli narodu, który chciał odzyskania niepodległości”.

– Stalowa Wola jest symbolem odrodzonej Polski, polskiej dumy i tego, że Polak potrafi i zawsze dąży do nowoczesności, obecnie znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego – powiedział prezydent.
19:14 11.11.2017
– Potrzebujemy wspólnoty, bez niej państwo, a poprzez państwo i naród, nie będą mogły odnosić sukcesów i wpisywać się w historię tak, jak na to zasługujemy, a zasługujemy na wiele – mówił prezes PiS.

– Odrzucamy ciężki worek kamieni, który nosiliśmy jako naród po 1989 r., worek z nadużyciami i niemoralnością; konieczny jest proces odbudowy patriotyzmu, poczucia wspólnoty i dumy – dodał.
19:13 11.11.2017


W opinii prezesa PiS „musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii oraz odrzucić mikromanię narodową, kompleksy, które nam wmawiano”. – Francuzom zapłacono, Żydom zapłacono, wielu innym narodom zapłacono za straty, które ponieśli w II wojnie światowej. Polakom – nie i to przyjmowanie tego faktu jako oczywistego to jest element tej mikromanii narodowej, tego kompleksu, który nam wmawiano. Musimy to odrzucić, to jest część także tego samego wielkiego przedsięwzięcia, bo tu chodzi nie tylko o środki materialne, tu chodzi o nasz status, o nasz honor – przekonywał.

18:55 11.11.2017
W Krakowie jednym z punktów obchodów Święta Niepodległości z udziałem premier i ministrów była msza w katedrze wawelskiej.

Po uroczystościach głos zabrał prezes PiS. Podczas przemówienia Jarosław Kaczyński powtórzył pytanie o powód sukcesu Polski w 1918 roku.– Tym razem wysiłki politycznych elit były połączone z wysiłkami dużo większych grup, części społeczeństwa – powiedział. – Byłoby historyczną naiwnością twierdzić, że całego społeczeństwa, ale z całą pewnością nie było tak, jak podczas powstania kościuszkowskiego, kiedy to nasza armia, wcale nie tak nieliczna, rozpadała się na skutek dezercji – ocenił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS mówił o niewoli, która przerwała odzyskaną niepodległość, „stworzonej przez dwa totalitaryzmy. Jego zdaniem, zadane wówczas Polakom rany „jeszcze trwają, jeszcze ciągle nie są zabliźnione”. – Ta choroba, którą wtedy szerzono, nie jest jeszcze ciągle wyleczona i naszym zadaniem, które jest związane z całym tym wielkim przedsięwzięciem, jakim jest dobra zmiana, a także zadaniem szczególnie związanym ze stuleciem niepodległości, które będziemy obchodzili za rok, jest uczynić wszystko, by ten proces zabliźniania ran, leczenia tej choroby następowało możliwie szybko – podkreślił Kaczyński.
18:49 11.11.2017
Minister spraw wewnętrznych ocenił, że Marsz Niepodległości przebiegł w spokojnej atmosferze. Podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak powiedział, że jest dumny, iż w obchodach Święta Niepodległości wzięło udział tylu Polaków.

Minister dodał, że również ci, którzy „występowali pod innymi sztandarami” na kontrmanifestacjach w innych częściach stolicy mogli spokojnie manifestować swoje poglądy. Według Błaszczaka jest to dowód na to, że Polska jest krajem wolnym i demokratycznym.
18:35 11.11.2017
Jarosław Szymczyk, komendant główny policji: Uczestników Marszu Niepodległości było około 60 tysięcy.

18:32 11.11.2017
– Można być bezpiecznym i wolnym tylko w państwie narodowym – powiedział w przemówieniu por. Leszek Zabłocki.

17:59 11.11.2017
Przemówienia podczas marszu. Głos zabrali kombatanci. – Kochani, jesteście już w wolnej Polsce. (…) Mamy dużo zdrajców, którzy Niemcami się posługują przeciwko naszemu rządowi. To jest hańba. Wasz obowiązek patriotyczny – bronić Polski za wszelką cenę – powiedział Jerzy Nowicki, b. żołnierz 6. brygady AK Okręgu Wileńskiego. Na wezwanie byłego akowca zgromadzeni na błoniach stadionu trzykrotnie krzyknęli: Bóg, Honor i Ojczyzna.
17:37 11.11.2017
Ulicami stolicy przeszedł marsz antyfaszystowski.
Uczestnicy marszu antyfaszystowskiego w Warszawie (fot. PAP/Marcin Obara)
17:14 11.11.2017
Premier Beata Szydło wraz z innymi członkami rządu oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli wieniec przed pomnikiem Jana Pawła II w Krakowie.
Prezes PiS Kaczyński (3L), premier Szydło (4L), min. Witek (2L) i Adamczyk (L) składają wieniec przed pomnikiem Jana Pawła II w Krakowie (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
16:47 11.11.2017
Prezydent Petro Poroszenko zadzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy z życzeniami z okazji Dnia Niepodległości. Podkreślił, że Polska jest strategicznym partnerem i przykładem dla Ukrainy.
16:43 11.11.2017
Czoło marszu dociera na błonia wokół Stadionu Narodowego. Szli mostem Poniatowskiego.
16:42 11.11.2017
16:31 11.11.2017
W trasę Łódź-Warszawa ruszył „Marszałek” – pociąg w narodowych barwach. Uroczystość nadania nazwy odbyła się na dworcu Łódź Fabryczna, gdzie biało-czerwony skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej powitali mieszkańcy.
W trasę Łódź-Warszawa ruszył „Marszałek” – pociąg w narodowych barwach (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
16:14 11.11.2017
16:08 11.11.2017
15:50 11.11.2017
15:26 11.11.2017
Po odśpiewaniu hymnu zgromadzeni ruszyli, w tym roku pod hasłem „My chcemy Boga”.
15:25 11.11.2017
Na rondzie Dmowskiego zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.
15:24 11.11.2017
15:10 11.11.2017
W wielu bocznych uliczkach dookoła ronda Dmowskiego znajdują się znaczne siły policji, które zabezpieczają Marsz Niepodległości. Jak podaje warszawska policja, wstrzymany jest ruch pojazdów w al. Jerozolimskich - od ul. Emilii Plater do ronda de Gaulle'a. Zamkniętych jest także wiele okolicznych ulic.
15:07 11.11.2017
Już za chwilę ruszy Marsz Niepodległości. Wielu uczestników ma na ramionach opaski, często z kotwicą Polski Walczącej. Wznoszone są okrzyki „Bóg, Honor, Ojczyzna”; trwają też przemówienia organizatorów marszu i gości z zagranicy m.in. z Hiszpanii, a także z Włoch, którzy podkreślali znaczenie i wartość patriotyzmu dla państwa. Są też przedstawiciele ONR.
14:59 11.11.2017
Na placu Zamkowym w Warszawie pod hasłem „Niepodległa, Europejska” odbyła się w sobotę demonstracja Komitetu Obrony Demokracji. Wzięli w niej również udział politycy opozycji.

Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, kandydat PO na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski, b. prezydent stolicy Marcin Święcicki (PO), b. minister finansów Leszek Balcerowicz oraz polityk SLD Ryszard Kalisz, a także liderzy Komitetu Obrony Demokracji.

Komorowski, w przemówieniu skierowanym do zebranych, dziękował im za przybycie. – Dla nas niepodległość równa się wolność, a także demokracja i zakorzenianie Polski w świecie Zachodu, który podobnie ceni sobie niepodległość, z wolnością każdego obywatela, z zasadami państwa demokratycznego – mówił.
Zgromadzenie pod hasłem „Niepodległa, Europejska” zorganizowane przez KOD (fot. PAP/Stach Leszczyński)
14:55 11.11.2017
– Za niegodną mamonę nikomu i nigdy nie oddajmy Polski. Polacy muszą być bohaterami swoich czasów, a te dzisiejsze domagają się uczciwości i prawdziwej miłość ojczyzny – podkreślił w homilii podczas mszy św. celebrowanej w intencji ojczyzny w Kielcach biskup Jan Piotrowski.
14:52 11.11.2017
Uczestnicy Marszu Niepodległości mówią, że swoją obecnością chcą podkreślić swą polskość i przywiązanie do tradycyjnych wartości. Podkreślają, że czują się Polakami, są z tego dumni i chcą obchodzić święta narodowe, z których najważniejsze jest dla nich Święto Niepodległości.
14:46 11.11.2017
Z Placu Politechniki w Warszawie wyruszył antyfaszystowski marsz pod hasłem „Za wolność waszą i naszą”. – Sprzeciwiamy się nacjonalizmowi, faszyzmowi i nienawiści – podkreślali organizatorzy demonstracji.

Marsz organizowany jest przez Koalicję Antyfaszystowską „Zmowa Powszechna”. W jej skład wchodzi kilkanaście organizacji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet, kolektyw Syrena i Obywatele RP.
Antyfaszystowski marsz pod hasłem „Za wolność waszą i naszą” (fot. PAP/Marcin Obara)
14:40 11.11.2017
Uczestnicy Marszu Niepodległości zbierają się na rondzie Dmowskiego w Warszawie. Tegoroczny marsz organizowany jest pod hasłem „My chcemy Boga”. Uczestnicy marszu przejdą Alejami Jerozolimskimi na most Poniatowskiego, kończąc pochód na błoniach Stadionu Narodowego.
Uczestnicy Marszu Niepodległości zbierają się na rondzie Dmowskiego (fot. PAP/Jacek Turczyk)
14:39 11.11.2017
Muzeum Historii Polski w ramach „Przystanku Niepodległość” przygotowało grę edukacyjną „Tadeusz w Warszawie”. Uczestnicy zabawy na chwilę stali się kadetami Szkoły Rycerskiej, podobnie jak niegdyś Tadeusz Kościuszko, i przy okazji poznali wiele informacji z życia bohatera narodowego.
14:34 11.11.2017
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius przekazując Polakom życzenia powiedział, że Polska zawsze była jednym z najwybitniejszych symboli bezkompromisowej walki o wolność i niezależność, a polski naród nigdy nie upadł na duchu w obliczu najtrudniejszych wyzwań historii.
14:25 11.11.2017
Pracownicy ambasady Polski w Wilnie i polska społeczność na Litwie spotkali się przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie. Wieniec przed grobem Matki i Serca Syna w imieniu polskiego prezydenta Andrzeja Dudy złożyła ambasador Polski w Wilnie Urszula Doroszewska.
14:21 11.11.2017
Kilka tysięcy osób, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe i grupy rekonstrukcyjne, przeszło w pochodzie patriotycznym z Wawelu na Rynek Główny.
14:20 11.11.2017
14:11 11.11.2017
„Lubię Polskę, bo Polaków i Francuzów łączy to samo umiłowanie do historii. Losy naszych narodów przeplatały się, tak wiele mamy wspólnych dat, jak dzisiejsza 11 listopada. Czcimy bohaterską pamięć dzieci naszych Ojczyzn, które poświęciły młodość i przelały krew” – napisał na Twitterze ambasador Francji Pierre Lévy‏ w ramach akcji #likePolska.
14:05 11.11.2017
Ambasador Niemiec Rolf Nikel złożył kwiaty na grobach polskich żołnierzy. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzył Polakom „wielu sukcesów i wspaniałego rozwoju”.
14:02 11.11.2017
13:55 11.11.2017
Na Stadionie Śląskim w Chorzowie trwa świąteczny piknik. Stadion już po raz szósty organizuje obchody rocznicy odzyskania niepodległości, połączone z możliwością zwiedzania obiektu.
Piknik na Stadionie Śląskim w Chorzowie (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
13:52 11.11.2017
Uroczystość z ceremoniałem wojskowym na pl. Zamkowym w Lublinie.
Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
13:48 11.11.2017
Historyczne sale, ale także miejsca, gdzie prezydenci przyjmują zagranicznych gości, mogli zobaczyć ci, którzy przyszli odwiedzić Belweder. Z okazji Święta Niepodległości prezydencka rezydencja była otwarta dla zwiedzających.
13:43 11.11.2017
Na Trakcie Królewskim w Warszawie trwa piknik historyczny. Dla mieszkańców stolicy przygotowano m.in. warsztaty tworzenia kotylionów, lekcję historii i pokazy uzbrojenia.
Piknik historyczny w Warszawie (fot. PAP/Stach Leszczyński)
13:41 11.11.2017
Uroczystości na pl. Piłsudskiego dobiegły końca.
13:17 11.11.2017
Na pl. Piłsudskiego ruszyła defilada oddziałów Wojska Polskiego, kończąca uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
13:15 11.11.2017
Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli premier Beata Szydło wraz wicepremierami Mateuszem Morawieckim i Piotrem Glińskim. W imieniu Sejmu wieniec złożył m.in. marszałek Marek Kuchciński, a w imieniu Senatu marszałek Stanisław Karczewski.

W imieniu instytucji unijnych wieńce złożyli: szef RE, b. premier Donald Tusk oraz wiceszef PE Ryszard Czarnecki. W imieniu wymiaru sprawiedliwości wieniec złożyli I prezes SN Małgorzata Gersdorf i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski. Z kolei w imieniu korpusu dyplomatycznego wieniec złożył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

Ponadto wieńce złożyli m.in. przedstawiciele resortów: w imieniu MON minister Antoni Macierewicz wraz z wiceministrami, w imieniu MSWiA Mariusz Błaszczak.
13:10 11.11.2017
Po uroczystej odprawie wart, wieńce na płycie Grobu składają przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego.
13:06 11.11.2017
– Musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności. O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. (…) Że w procesie codziennego życia, codziennej pracy czy służby najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny, że to jest ponad wszystkim. Ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszystkimi sporami, ponad kłótniami. A każdy spór, choćby najbardziej zdecydowany, musi być sporem, który biegnie ku dialogowi, ku szukaniu płaszczyzny porozumienia. Bo tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa – powiedział prezydent.
12:58 11.11.2017
– Marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński Wojciech Korfanty – to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce – tak. Myśl o wolnej Polsce, niepodległej, naszej, była ponad wszystkim. Czy się lubili, darzyli sympatią – chyba nie. Dzieliły ich wielkie polityczne podziały, dzieliły ich poglądy. Czy się szanowali nawzajem? Sądzę, że tak. że szanowali się pomimo różnic poglądów, choć spór pomiędzy nimi był nieraz niezwykle ostry – mówił prezydent w swoim wystąpieniu na placu Piłsudskiego.
12:42 11.11.2017
12:40 11.11.2017
Uroczysty meldunek wart oddziałów Wojska Polskiego.
12:30 11.11.2017
Salut Narodowy na placu Piłsudskiego – 21 salw armatnich w dniu narodowego święta.
12:18 11.11.2017
Na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezentuje się ponad pół tysiąca żołnierzy, w tym – po raz pierwszy – pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej. Są również m.in. pododdziały reprezentacyjne policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Prezydent Andrzej Duda (2P) podczas uroczystej odprawy wart (fot. PAP/Paweł Supernak)
12:12 11.11.2017
12:02 11.11.2017
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczyna się uroczysta odprawa wart z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, najwyższych władz państwowych i licznie zgromadzonych warszawiaków. To centralny punkt oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
11:50 11.11.2017
W Warszawie wyruszył 29. Bieg Niepodległości. Rywalizacja rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. 18 tysięcy biegaczy mierzy się na dystansie 10 kilometrów. Start i meta – w okolicach skrzyżowania ulicy Stawki z Aleją Jana Pawła II.

Ponad 80 podobnych biegów odbywa się 11 listopada we wszystkich województwach.
Uczestnicy Biegu Niepodległości w al. Jana Pawła II w Warszawie (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
11:48 11.11.2017
Życzenia dla Polaków przekazała Ambasad Szwecji w Warszawie.
11:20 11.11.2017
Andrzej Duda podkreślił w swoim wystąpieniu, że nie byłoby Polski, „gdyby nie było Polaków, gdyby nie było ludzi, którzy gotowi byli krwawić i oddać życie, znieść więzienie, kazamaty, zsyłkę na Sybir, cierpienie swoje osobiste, rodzin, ubóstwo, utratę majątku (....) – dla wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej”. – To dzięki nim odzyskaliśmy niepodległą Polskę – wskazał.

Prezydent podkreślił, że „mamy dziś Polskę, z której możemy być dumni, tę Polskę, którą możemy budować, która jest wolna, suwerenna, niepodległa i, w której sami stanowimy o sobie, w której sami decydujemy, w jakich kierunkach będzie się rozwijała, w której sami możemy się spierać, co do tego, jak ta Polska powinna wyglądać”.

Według Dudy „spór” jest ważny dla debaty i budowania, jak najlepszej Polski. – Oczywiście prowadzony w odpowiednich warunkach, prowadzony z odpowiednią klasą, prowadzony w odpowiednim stylu. Spór, który polega na debacie, spór, który polega również w istocie na dialogu – podkreślił prezydent.
11:16 11.11.2017
– Święto Niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich Polaków; żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm – mówił w sobotę rano dziennikarzom były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Po wylądowaniu na warszawskim lotnisku Tusk mówił dziennikarzom, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości to ważne preludium dla roku stulecia niepodległości. – Tej niepodległości, którą Polacy wywalczyli wspólnie, mimo wszystkich dzielących ich różnic i tak samo dzisiaj, wzajemne zrozumienie, wzajemny szacunek i solidarność to warunki utrzymania naszej niepodległości, nie mam co do tego żadnych wątpliwości – oświadczył były premier.
11:12 11.11.2017
Obchody brazylijskiej Polonii w Rio de Janeiro.
11:08 11.11.2017
Polacy w Kijowie również uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. W intencji ojczyzny modlono się w jednym z kijowskich kościołów. Oddano też cześć Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni.
11:07 11.11.2017
Prezydent wręczył najwyższe odznaczenia państwowe – Order Orła Białego i Order Odrodzenia Polski. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie z rąk Andrzej Dudy odznaczenia otrzymało kilkadziesiąt osób.

Orderem Orła Białego zostali uhonorowani: ksiądz prałat Bernard Czernecki, były archidiecezjalny duszpasterz ludzi pracy – opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”; aktor Franciszek Pieczka oraz profesor Andrzej Pityński, autor monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

Na uroczystość przybyli m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szef MON Antoni Macierewicz.
10:53 11.11.2017
W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.
10:48 11.11.2017
Premier Beata Szydło złożyła wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
10:47 11.11.2017
W Sejmie i Senacie trwa Dzień Otwarty z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Gmach będzie można zwiedzać do godz. 16.
10:46 11.11.2017
O zmaganiach Polaków o wolność przypominają narodowe pamiątki zgromadzone na Jasnej Górze. Wota eksponowane są w jasnogórskim Skarbcu i Muzeum 600-lecia.
10:44 11.11.2017
– Człowiek ewangelicznej wierności i uczciwości, prawdziwy Patriota, nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych – przypomniał prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że miłość ojczyzny konkretyzuje się we wspólnym i odpowiedzialnym działaniu.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w bazylice prymasowskiej mszy św. za Ojczyznę w 99. rocznicę odzyskania niepodległości.
10:26 11.11.2017
Życzenia dla Polaków od prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
10:25 11.11.2017
10:19 11.11.2017
Lider PiS Jarosław Kaczyński wraz z delegacją Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Dziś mamy czas dobrej zmiany, wielkiej szansy, odbudowy wartości. Idziemy w kierunku Polski, która będzie państwem dumnym i silnym – powiedział.
10:12 11.11.2017
Msza święta w intencji Ojczyzny rozpoczęła się w lubelskiej katedrze św. Jana Chrzciciela.
10:09 11.11.2017
„Droga Polsko, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości. I żeby już w tym roku, a nie za cztery lata Polska była mistrzem świata” – nagranie z życzeniami od Brytyjczyków zamieściła na Twitterze ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie.
09:58 11.11.2017
09:55 11.11.2017
– Będziemy dążyć do przywracania Polsce braterstwa, budowania wspólnoty narodowej, państwa silnego, niepodległego, demokratycznego, szukającego sojuszy, a nie wrogów – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa.
09:51 11.11.2017
Apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpoczął obchody Święta Niepodległości w Krakowie. Na placu Matejki dokonano uroczystej zmiany warty i odczytano apel pamięci. Następnie przy grobie złożono kwiaty i zapalono znicze.
09:38 11.11.2017
– Walka nie może być silniejsza od solidarności – powiedział w homilii wygłoszonej podczas mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Wskazał, że wspólnota jest słowem kluczem do zrozumienia fenomenu odrodzenia Polski. – Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę – podkreślał.
09:36 11.11.2017
„Wszystkim Polkom i Polakom życzę, abyśmy dumni i szczęśliwi ciągle dbali o Polskę!” – napisał na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
09:31 11.11.2017
„Dziś piękne święto, okażmy szacunek Polsce i dla Niej szanujmy siebie” – napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
09:30 11.11.2017
– Gromadzi nas wdzięczność za wolną Ojczyznę i modlitwa o błogosławieństwo – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczy mszy św. W Świątyni Opatrzności Bożej.
09:24 11.11.2017
Życzenia od dyplomatów z Ambasady USA w Warszawie. Opowiedzieli, co w Polsce podoba im się najbardziej.
09:20 11.11.2017
Litwa pamięta o polskim święcie.
09:17 11.11.2017
Na polskich mogiłach w Rosji zapłoną dziś znicze. W ten sposób Polonia odda hołd bohaterom, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Polski. W Moskwie środowiska polonijne z okazji Święta Niepodległości zorganizowały konkurs recytatorski, w którym udział wezmą dzieci i dorośli.

Groby polskich bohaterów, którzy w ciągu dwóch wieków walczyli o wolność i niepodległość Polski, można odnaleźć w każdym zakątku Federacji Rosyjskiej. W rosyjskiej ziemi spoczęli uczestnicy insurekcji kościuszkowskiej oraz powstań: listopadowego i styczniowego.
09:14 11.11.2017
09:06 11.11.2017
W nabożeństwie, będącym jednym z elementów Narodowego Święta Niepodległości, uczestniczą najwyższe władze państwowe: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
09:02 11.11.2017
W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczyna się uroczysta msza święta za Ojczyznę. Zapraszamy na transmisję w TVP Info.
08:55 11.11.2017
Prezydent zaprosił kombatantów na uroczyste śniadanie.
08:52 11.11.2017
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Odegrano sygnał Wojska Polskiego i melodię żołnierską.
08:50 11.11.2017
Premier Beata Szydło złożyła na Twitterze świąteczne życzenia.
08:47 11.11.2017
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa. W tym samy czasie przed pomnikiem zebrali się też przedstawiciele PSL, m.in. prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz PSL Piotr Zgorzelski. Prezydent odśpiewał wspólnie z nimi „Rotę”.

Prezydent złożył także kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego.
Prezydent Andrzej Duda przed pomnikiem Wincentego Witosa (fot. PAP/Marcin Obara)
08:44 11.11.2017
11 listopada jest świętem nie tylko dla Polaków. W tym samym dniu Amerykanie obchodzą Dzień Weterana Wojennego. Za oceanem odbędą się wspólne uroczystości.


Dzień Niepodległości z Dniem Weterana. Wspólne świętowanie w USA
08:40 11.11.2017
Z okazji święta IPN przygotował spot „Wywalczona. Niepodległa. Polska”.
08:38 11.11.2017
– Chciałabym, aby dyskusja o obecności Donalda Tuska na uroczystościach Święta Niepodległości nie przykryła tego, co najważniejsze – radosnego świętowania i mówienia o Polsce i Polakach – powiedziała w RMF FM premier Beata Szydło.

– Jeżeli pan Donald Tusk uznał, że chce wziąć (w obchodach) udział, to ja mogę tylko powiedzieć tak: dobrze, że były premier RP ma taką refleksję, że tutaj w Polsce, nad Wisłą, w Warszawie są dla Polaków ważne sprawy – stwierdziła. – Mam nadzieję, że na tym świętowaniu nie skończy się, tylko również, jako przewodniczący Rady Europejskiej, będzie zawsze pamiętał o tym, że warto o Polskę dbać i zabiegać – dodała.
08:34 11.11.2017
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że 11 listopada powinien napełniać nas dumą. Podkreślił, że właśnie dziś powinniśmy ze szczególnym szacunkiem wspominać pokolenie, które doprowadziło do odzyskania niepodległości.
08:32 11.11.2017
08:29 11.11.2017
Kancelaria Prezydenta zaprezentowała unikatowy Kalendarz Niepodległości z 1939 roku.
08:23 11.11.2017
Początki państwowości polskiej po 123 latach zaborów były niezwykle trudne. – Józef Piłsudski miał zaledwie 12 tysięcy żołnierza, kraj był zrujnowany, podzielony politycznie. Jednocześnie kraj był zagrożony ze wszystkich kierunków, musiał od razu toczyć wojny – z Ukraińcami w Galicji, Armia Czerwona zbliżała się od Wschodu, było niebezpieczeństwo inwazji niemieckiej na Warszawę i zagrożenie czeskie – podkreślił na antenie TVP Info prof. Janusz Odziemkowski historyk z UKSW i Instytutu Józefa Piłsudskiego.


„Młode państwo od początku musiało toczyć wyczerpujące wojny o swoje istnienie”
08:18 11.11.2017
Przed rozpoczęciem obchodów MSWiA wydało przewodnik ze wskazówkami, jak unikać błędów podczas śpiewania hymnu oraz jak prawidłowo czcić barwy narodowe.
08:21 11.11.2017
Dzień Niepodległości w Brukseli uczcili Polacy tam mieszkający i pracujący w unijnych instytucjach oraz polscy dyplomaci. W stałym przedstawicielstwie zorganizowano wspólny śpiew pieśni patriotycznych.
08:22 11.11.2017
Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk ocenił, że Narodowe Święto Niepodległości jest piękną okazją, która powinna łączyć Polaków. Wiceszef MON mówił w radiowej Jedynce, że to przypadające dziś święto należy obchodzić ponad podziałami.
Zobacz więcej