Dzień Niepodległości z Dniem Weterana. Wspólne świętowanie w USA

Potomkowie emigrantów pielęgnują pamięć o Polsce (fot. Kathleen Voege/Getty Images)

11 listopada jest świętem nie tylko dla Polaków. W tym samym dniu Amerykanie obchodzą Dzień Weterana Wojennego. Za oceanem odbędą się wspólne uroczystości.

To już 99 lat wolnej i niepodległej Polski. Uroczyste obchody w całym kraju

Mszą św. w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych rozpoczną się uroczystości związane z 99....

zobacz więcej

Dzień Weterana ma na celu uhonorowanie wszystkich żołnierzy służących w siłach zbrojnych USA. Jest poświęcony żyjącym żołnierzom. Poległych natomiast wspomina się podczas „Memorial day” pod koniec maja.

Podwójnie świętuje amerykańska Polonia, łącząc Dzień Weterana ze Świętem Niepodległości. W 1917 roku emigranci czynnie włączyli się do walki o wolną Polskę. Wówczas prowadzony był nabór ochotników, których przerzucano do Europy aby wstąpili w szeregi Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. Apelował o to sam Ignacy Paderewski. Najbardziej aktywna była Polonia chicagowska.

Sami Amerykanie byli przeciwni tworzeniu się polskiej armii. Dowództwo USA chciało aby młodzi Polacy zasilali przede wszystkim wojsko Stanów Zjednoczonych.

źródło:
Zobacz więcej